• Düğün Paketleri

  Düğün Paketleri

 • Avrupaya Her Şey Dahil Mobilyalar

  Avrupaya Her Şey Dahil

 • İndirimli Mobilyalar

  İndirimli Mobilyalar

 • Koltuk Takımı

  Koltuk Takımı

 • Yatak Odası Modelleri

  Yatak Odası Modelleri

 • Yemek Odası Modelleri

  Yemek Odası Modelleri

 • Genç ve Bebek Odaları

  Genç ve Bebek Odaları

 • Duvar Üniteleri

  Duvar Üniteleri

 • Metal Ahşap Mobilya

  Metal Ahşap Mobilya

 • Sehpa Modellerimiz

  Sehpa Modellerimiz

 • Dekoratif Ürünler

  Dekoratif Ürünler

 • Halı-Kilim

  Halı-Kilim

 • Mağazamızdaki Ürünler

  Mağazamızdaki Ürünler

 • Müşteri Evi Görselleri

  Müşteri Evi Görselleri

Hızlı Menü
avrupa mobilya hızlı teslimat

Mavi Salon Dekorasyonu İpuçları

Mavi Salon Dekorasyonu İpuçları

Oturma odanızda kullandığınız her bir renk tonu odanın ve herhangi bir tasarım parçasının stilini oluşturmaya yardımcı olur ve belirli bir görünüm ve ortam sunar. Renk seçimi yaparken sadece odanın görselini değil, aynı zamanda bu renklerin psikolojik etkileri konusunda fikir sahibi olmak önemlidir. Mavi renk özellikle salon söz konusu olduğunda iç mimarların en çok tercih ettiği renkler arasında yer alıyor. Peki dekorasyonda mavi neden bu kadar popüler? Yazımızın devamında mavi ile ilgili ipuçları bulabilir, maviye yakışan renkleri inceleyebilir ve eviniz için ilham alabileceğiniz birbirinden farklı stillerde mavi salon dekorasyonu ipuçları / önerilerimizi inceleyebilirsiniz.

Mavi Salon Dekorasyonu İpuçları

Sadece “Mavi” kelimesi, bu ana renkten elde edilen sayısız farklı renk tonu hakkında bize her zaman ipucu vermez. Her biri farklı etkilere sahip onlarca mavi tonu bulunuyor. Mavi yaşam alanlarında ferahlığı ve huzuru temsil eden bir renk, fakat bu renginde derin ve karamsar tonları vardır. Örneğin kobalt mavi yada tavus kuşu mavisi gibi. Dolayısı ile dekorasyonda mavinin etkisinden yararlanmak için hangi mavi tonlarının eviniz için daha uygun olup olmadığı konusunda biraz araştırma yapmanız gerekir.

Diğer yandan mavinin daha açık ve yaz tonları var. Bu açık mavi tonları genellikle yazlık dekorasyon örneklerinde sıkça karşınıza çıkar. Deniz temalı, ferah ve dinlendirici bir iç mekan stili tamamen doğru bir mavi tonu seçimiyle alakalıdır. Örneğin salonda turkuaz yada deniz köpüğü gibi tonlarını tercih ederseniz mekanda heyecan verici, taze ve rahatlatıcı bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Stile göre mavi ton seçimi

Elbette mavinin bir oda üzerindeki etkisi, onunla hangi renklerin eşleştirildiğine de bağlıdır, sadece renkler değil aynı zamanda odanın dekorasyon stili de önem taşır. Örneğin mesafeli ve sofistike bir iç mekan stili oluştururken gri tonlu soluk mavi tonları tercih edip, hayalinizdeki salon görünüme sahip olabilirsiniz. Diğer yandan salonda daha ferah, rahatlatıcı ve size huzur veren bir iç mekan stili istiyorsanız hem koyu hemde açık mavileri birlikte kullanarak salonu bir rahatlama merkezine çevirebilirsiniz.

Bunu daha detaylı şekilde özetleyecek olursak, salonunuzdaki bir duvarı koyu maviye boyayın, maskülen fakat davetkar bir stil için kahve tonlarında bir Chesterfield deri kanepe ile tamamlandığını düşünün. Gözünüzde canlandı değil mi? Şimdi aynı koyu mavi duvarın önüne bu sefer yumuşak bir pastel gri koltukla eşleştirin, bu sefer ortaya sahil tarzı bir efekt çıkacaktır. Peki salonunuzda doğru maviyi nasıl göstereceksiniz? Yazımızı okumaya devam edin ve sizin için derlediğimiz mavi salon dekorasyonu ipuçları ve salon örneklerinden ilham alın.

Mavinin renk psikolojisi

Mavinin ‘havalı’ bir renk olmasının yanı sıra, önemi ve karakteri hakkında bilinmesi gereken çok şey var. Gökkuşağındaki diğer renkler gibi, mavi de bizim üzerinde fiziksel bir etkiye sahiptir. Kan basıncını düşürür ve solunum ve kalp atış hızını yavaşlatır. Bu nedenle yatıştırıcı, dinlendirici ve sakin bir renk  olarak kabul edilir ve yatak odaları ve banyolar gibi huzurlu mekanlar için popüler bir seçimdir.

Öyleyse, maviyi salon gibi sosyal bir alanda etkili bir şekilde kullanmaya ne dersiniz? Rahatlamayı teşvik etmek için mavinin daha sıcak renk veya daha parlak tonları belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Mavinin sakinleştirici etkisinden faydalanmak için salonda maviyi ana renk olarak kullanabilirsiniz, dekorasyon tarzınıza göre daha yumuşak olan pastel mavileri de tercih edebilirsiniz.

Mavi salon dekorasyonu yaparken koyu tonlar kullanırsanız mavinin dinlendirici ve yatıştırıcı etkisi ile değil, tam tersi mutsuzluk ve üzüntü duygularını tetikleyici bir erkiyle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, salon renk paletinde gerçekten koyu mavi kullanmanız gerektiğinde, daha açık tonlarla dengelediğinizden emin olun.

Mavi Salon Dekorasyonu İpuçları: Doğru görünümü planlama

Mavi veya mordan bağımsız olarak, bir odanın renk paleti başlangıçtan itibaren bir ruh hali yansıtması çok önemlidir. Bu yüzden, renklerin, dokuların ve desenlerin birlikte nasıl görüneceğinden emin olmak için size bu konuda ilham verecek ev dekorasyon örnekleri incelemeniz gerekir. Biraz araştırma yaparak hayalinizdeki salona benzer yüzlerce farklı dekorasyonun zaten var olduğunu göreceksiniz. Bu noktada, duvar kağıtları, kumaşlar, dekor parçaları vb. fikirleri toplamak için web’e göz atın ve hepsini bir araya getirin. Bu şekilde, tablo daha belirgin bir hale gelecek ve mevcut zemin veya mobilya malzemeleri gibi unsurların hangi maviyle en iyi sonucu vereceği konusunda kesin bir karar verebilirsiniz.

Mavi Salon Dekorasyonu İpuçları: Aydınlatma

Sosyal bir mekan olarak salonunuz kasvetli bir görünüme sahip olmamalıdır. Daha yumuşak maviler kullanmak, daha ferah bir alan gibi görünmesinde ve hissedilmesinde yardımcı olabilir. Arıca salonun büyüklüğü de bu konuda önemli bir rol oynuyor. Çok fazla doğal ışık alan büyük bir odada renk şeması çok zengin olabilir, ancak çok az doğal ışık alan bir salon yanlış bir renk seçimi ile daha küçük görünebilir. Doğru renk paleti salona bir kişilik katabilir, bu yüzden renk seçimi yaparken salonun konumuna, büyüklüğüne ve aldığı ışık miktarına göre farklı renk örnekleri ve tonları seçilmelidir.

Mavi Salon Dekorasyonu İpuçları: Aksesuarlar

Tabii ki oturma odanıza mavi rengi dahil etmenin daha zahmetsiz yolları var, aksesuarlar gibi! Tüm duvarları boyamanın çok yorucu olduğunu düşünüyorsanız, dekoratif yastık ve minderler, bir vazo, zemin halısı yada duvardaki bir resim için mavi tonları tercih edebilirsiniz. Maviyi duvar dışında salonda odak noktası haline getirmek için küçük dekoratif bir puf yada mavi şapkalı dekoratif bir lambaderi salona dahil edebilirsiniz.

Mavi Salon Dekorasyonu İpuçları: En iyi tamamlayıcı renkler

Bir salonun baştan sonra mavi tonları ile dekore edilmesine gerek yok elbette,  sonuçta kontrast (ve tamamlayıcı) renkler ile bir bütünlük sağlanabilir. Mavi soğuk bir renk olduğundan, gri, yeşil ve mor gibi hemen hemen tüm diğer soğuk tonlarla doğal olarak uyumlu olacaktır. Bu renkleri birleştirmek oturma odanıza bir denge hissi verecektir. Daha fazla kontrast için, kırmızı ve sarı gibi daha sıcak tonlarda seçilebilir.

Salonunuz için ilham alabileceğiniz  diğer bazı mavi renk kombinasyonları şunlardır;

• Parlak tonlu maviler ve doğal renkler

• Mavi, sarı ve gri

• Mavi, kahverengi ve toprak tonları

• Mavi ve siyah

• Mavi ve altın

• Koyu mavi ve pembe

• Mavi ve turuncu (renk tekerleğinde birbirine zıt renkler otomatik olarak bir araya gelebilir)

• Açık mavi, yeşil ve kırmızı (oturma odanızın geri kalanının griler, beyazlar ve kahverengiler gibi nötrlerden oluştuğundan emin olun).

Paylaş