Öğrenciler İçin Verimli Çalışma Alanı Oluşturma
Düğün Paketleri

Düğün Paketleri

İndirimli Mobilyalar

İndirimli Mobilyalar

Koltuk Takımı

Koltuk Takımı

Yatak Odası Modelleri

Yatak Odası Modelleri

Yemek Odası Modelleri

Yemek Odası Modelleri

Genç ve Bebek Odaları

Genç ve Bebek Odaları

Duvar Üniteleri

Duvar Üniteleri

Metal Ahşap Mobilya

Metal Ahşap Mobilya

Sehpa Modelleri

Sehpa Modelleri

Dekoratif Ürünler

Dekoratif Ürünler

Halı Kilim

Halı Kilim

Mağazamızdaki Ürünler

Mağazamızdaki Ürünler

Müşteri Evi Görselleri

Müşteri Evi Görselleri

Öğrenciler İçin Verimli Çalışma Alanı Oluşturma

  • Anasayfa
  • Blog
  • Öğrenciler İçin Verimli Çalışma Alanı Oluşturma

Öğrenciler İçin Verimli Çalışma Alanı Oluşturma

Öğrencilerin verimli şekilde ders çalışabilmeleri için evde bir çalışma alanı oluşturmak şart. Peki, genellikle yatak odasında bir bölümün ayrıldığı çalışma alanlarını oluştururken nelere dikkat edilmeliyiz? Öğrenciler için en ideal ders çalışma ortamı dekorasyonu hakkında bilmeniz gerekenleri sıralamaya başlıyoruz!

Çalışma Masası ve Çalışma Sandalyesi Seçimini Hafife Almayın

Öğrencilerin çalışma alanında ders çalışmayı alışkanlık haline getirmeleri oldukça önemli. Bu sayede çalışma masalarına oturduklarında ders çalışmaları gerektiğini psikolojik olarak hissedebilir ve daha yüksek bir motivasyona ulaşabilirler.

Tabii bu noktada verimli ders çalışmak için en önemli şeylerden birinin doğru çalışma masası ve çalışma sandalyesi seçmek olduğunu da belirtelim. Çocuğunuzun ihtiyaçlarının yanı sıra boyuna uygun seçimler yapmak, ideal duruş pozisyonunun sağlanabilmesi ve yaşanabilecek bel, sırt, boyun ağrılarının önüne geçebilmek adına önemlidir. Boyu ayarlanabilir, omurgaya destek verebilecek sandalye alternatiflerini de değerlendirebilirsiniz.

Çalışma Ortamını Sade Bir Şekilde Dekore Edin

Çocuk ve genç odaları evlerin en renkli alanlarıdır. Elbette tüm odanın sade bir şekilde dekore edilmesini önermeyeceğiz; ancak çalışma alanının bulunduğu bölümü, sadeliğin ön planda olacağı şekilde dizayn etmelisiniz. Kalabalık ya da çok renkli bir alan, dikkatin dağılmasına neden olabilir.

Bu doğrultuda “Çalışma ortamı nasıl olmalıdır?” sorusunun cevaplarından birinin “düzenli” olduğunu söyleyebiliriz. Alanı düzenlemek için çalışma masası çekmecelerinden, raflarından yararlanabileceğiniz gibi saklama kutuları, sepetler, kalemlikler, dosyalıklar gibi düzenleyici ürünlerden de rahatlıkla yardım alabilirsiniz.

Aydınlatmaya Önem Verin

Ders çalışırken az ışık veya fazla ışık dikkat dağıtıcı etkiye sahip olabilir. Bu sebeple çalışma alanının bulunduğu noktanın aydınlatmasına da önem vermeniz gerekiyor. Çalışma masalarını gün ışığından yararlanılabilecek bir noktada konumlandırabilirsiniz. Ayrıca tavan aydınlatmasının yanı sıra çalışma masası lambalarına da sağlıklı bir aydınlatma için ihtiyaç duyabilirsiniz.

Alanda Isının Korunması ve Sessizliğin Sağlanması İçin İzolasyonu Değerlendirin

Çalışma odasında verimli bir şekilde çalışabilmek için sessizliğin sağlanması elbette ki şart. Özellikle şehir yaşamında bunu sağlamak fazlasıyla zor olabiliyor. Evin dışından gelen gürültüyü maksimum derecede engelleyebilmek için ise ses izolasyonu yaptırabilirsiniz.

Çok soğuk bir alanda olduğu gibi çok sıcak bir alanda da çalışmak zor olabilir. Bu nedenle çalışma alanının bulunduğu ortamda ideal sıcaklığı korumak oldukça önemlidir. Ortamdaki sıcaklığı kontrol edebilmek adına oda termostatlarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca ısı izolasyonu da iç ve dış alan arasındaki sıcaklık farklarından minimum seviyede etkilenilmesi açısından oldukça faydalıdır.

 

Paylaş
Mart Ayı