Ahşap Sehpa Boyama Nasıl Yapılır?
Düğün Paketleri

Düğün Paketleri

Koltuk Takımı

Koltuk Takımı

Yatak Odası Modelleri

Yatak Odası Modelleri

Yemek Odası Modelleri

Yemek Odası Modelleri

Genç ve Bebek Odaları

Genç ve Bebek Odaları

Duvar Üniteleri

Duvar Üniteleri

Metal Ahşap Mobilya

Metal Ahşap Mobilya

Sehpa Modelleri

Sehpa Modelleri

Dekoratif Ürünler

Dekoratif Ürünler

Halı Kilim

Halı Kilim

Mağazamızdaki Ürünler

Mağazamızdaki Ürünler

Müşteri Evi Görselleri

Müşteri Evi Görselleri

Ahşap Sehpa Boyama Nasıl Yapılır?

Ahşap Sehpa Boyama Nasıl Yapılır?

Eski mobilyaların ve ahşap ürünlerin değerlendirilmesi ve onlara yeniden değer katmak ev ortamında kolaylıkla ve hızla gerçekleştirilebilir. Bu konuda yeterli ekipman ve malzemeye sahip olmak yeterli düzeyde istemek tüm işlemlerin en basit şekilde gerçekleştirilebilmesini sağlayacaktır. Evde ahşap boyama teknikleri aracılığıyla tüm ahşap mahiyete sahip olan mobilyaların gerçek birer sanat eserine dönüştürülmesi mümkündür.

Adım Adım Ahşap Sehpa Boyama Süreci ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ahşap boyama nasıl yapılır merak edenler için tüm boyama süreci, süreç boyunca dikkat edilmesi gerekenler ve özen gösterilmesi gereken durumlar şu şekildedir:

En Kaliteli Malzemeleri ve Araçları Tercih Edin 

Evde ahşap boyama teknikleri aracılığıyla başarılı bir boyama süreci geçirmek isteyenlerin her şeyden önce kaliteli malzeme kullanmaya özen göstermesi gerekir. Tercih edilecek boyanın türü, kullanılacak zımpara, fırçalar ve diğer tüm malzemeler en kaliteli ürünlerden seçilmelidir.

İlk Aşama: “Temizlik ve Hijyen”

Boyama işleminin uygulanacağı sehpanın tamamen sterilize edilmesi ve tüm kalıntılardan arınması gerekir. Burada bir başka belirleyici de sehpanın yüzey yapısı ve genel anlamıyla kullanılan malzemenin türüdür.

Sehpanın Yüzey Yapısına Dikkat Edin

Sehpanın yüzey yapısı ahşap sehpa boyama süreci boyunca en temel işleve ve öneme sahip olan durum olacaktır. Bu kapsamda yüzey yapısı vernikli ya da deformasyona maruz kalmış veya çıkıntıları bulunan sehpaların zımparalanması gerekir.

Boyama Tekniği Tercihi

Zımparalama işlemine geçmeden önce evde ahşap boyama teknikleri kapsamında hangi tekniğin kullanılacağı tercih edilmelidir. Stencil, eskitme, yapıştırma, vernikleme ve benzeri teknikler arasından tercihte bulunulmalıdır. Burada birden fazla teknik de tercih edilebilir.

Zımparalayın ve Temizleyin

Ahşap boyama teknikleri arasında tercihte bulunduktan sonra hemen vakit kaybetmeden zımparalama işlemine geçilebilir ve yüzeyin her alanı eşit olacak şekilde zımparalanır.

Boyamaya Başlayın

Zımparalama işlemi sonrasında tekrardan sterilize edilen yüzey boyamaya uygun hale gelir. Burada tercih edilecek boya renkleri farklılık içeriyorsa bir kurşunkalem ve cetvel yardımıyla desenler önceden çizilmelidir.

Bitirin ve Dinlendirin

Son aşamaya gelindiğinde evde ahşap boyama teknikleri arasında yapılan seçim bu aşamada ne yapılması gerekli olduğunu belirleyecektir. İşlem tamamlandıktan sonra sehpa serin ve havadar bir alanda kurutulmaya bırakılmalıdır.

Paylaş