• Düğün Paketleri

  Düğün Paketleri

 • Avrupaya Her Şey Dahil Mobilyalar

  Avrupaya Her Şey Dahil

 • İndirimli Mobilyalar

  İndirimli Mobilyalar

 • Koltuk Takımı

  Koltuk Takımı

 • Yatak Odası Modelleri

  Yatak Odası Modelleri

 • Yemek Odası Modelleri

  Yemek Odası Modelleri

 • Genç ve Bebek Odaları

  Genç ve Bebek Odaları

 • Duvar Üniteleri

  Duvar Üniteleri

 • Metal Ahşap Mobilya

  Metal Ahşap Mobilya

 • Sehpa Modellerimiz

  Sehpa Modellerimiz

 • Dekoratif Ürünler

  Dekoratif Ürünler

 • Halı-Kilim

  Halı-Kilim

 • Mağazamızdaki Ürünler

  Mağazamızdaki Ürünler

 • Müşteri Evi Görselleri

  Müşteri Evi Görselleri

Hızlı Menü
avrupa mobilya hızlı teslimat

Halı nasıl silinir?

Halı nasıl silinir?

Halı temizliğini 3 başlık altında adlandırabiliriz; süpürme, silme ve yıkama. Süpürme işlemi günlük 1 ya da 2 sefer tekrarlanan, halının günlük / rutin temizliğini sağlayan bir işlemdir, önemlidir. Yine de zamanla halıların daha derin temizliklere ihtiyaç duyması kaçınılmaz bir gerçek. Bu aşamada halı silme işleminden bahsedebiliriz. Halı yıkama işlemi eğer yıllık olarak gerçekleşiyorsa buna nazaran halı silme işlem rutini aylık ya da 45 günlük bir periyotta tekrarlanmalıdır.

Halılar neden kirleniyor?

Halı neden kirlenir? Halılar üzeri açık kullanılan aksesuarlar. Hiç kullanılmasa bile ortamdaki hava sirkülasyonu ile zamanla tozlanır ve temizlenmesi gerekir. Elbette kullanım durumunda sadece toz değil çeşitli (insan ya da evcil hayvan kaynaklı) kirlenmelere maruz kalır. Kirlenme sonrasında en doğru olan anlık müdahaledir. Çünkü zamanla kirde kuruma meydana gelir ve kuruma temizleme işleminin zorluğunu artırır. Oysa halı yıkama genelde 1 ya da 2 yılda gerçekleşen bir durum (bahardan bahara yapılıyor).

Halı temizliği sadece kirden arındırma işlemi değildir ya da sadece daha şık bir görünüm için yapılmaz. Hem kullanım hem de hava koşullarından kaynaklanan nemlenme, halının ilmekleri arasında bakteri üretimine neden olur ve zamanla doğru şekillerde temizlenmeyen halılar sizler için ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Özellikle emekleme aşamasındaki bebekler ve çocuklar için bu durum çok daha ciddi bir risktir, çünkü hem halıdan kaynaklanan bakterilere direkt olarak maruz kalırlar hem de bebek ve çocukların bağışıklık sistemleri yetişkinlere göre çok daha zayıftır.

Öncelikle şunu belirtelim halı yıkama tamamen profesyonel bir ekip tarafından doğru ekipmanlarla yapılmalıdır. Ancak o zaman %100 verim alabilirsiniz. Buna rağmen halı silme işlemi sizler tarafından yapılsa da %100 verim alınabilir. Tabii ki bunun için evde halı nasıl silinir konusunun detaylarını bilmelisiniz.

Evde halı nasıl silinir?

 • Birinci işlem, uygun zeminin hazırlanması. Üzerinde ve çevresinde rahatça çalışabileceğimiz bir alana halı yerleştirilir ve halı üzeri tamamen açılır.
 • İkinci işlem, süpürme. Halı silme işlemi gerçekleşmeden önce derinlemesine süpürülür. Bu sayede kolayca çıkabilecek kirlerin tamamı alınır. Eğer mümkünse bu aşamada halı belirli yükseklikten silkelenir. Bu sayede halı ipleri arasında bulunan parçalardan da kurtulmuş olunur.
 • Üçüncü işlem, görünen (yüzeysel) lekelerin temizlenmesi. Halı yüzeyinde varsa eğer lekeleri ılık su ve beyazlaştırıcı etkili bulunmayan bir deterjanla ovalayarak çıkartma. Bu aşamada fazla ısrarcı olunmaz, amaç yüzeysel kirlerin kısmen çıkartılmasıdır. Fazla ovma işlemi halı yüzeyinde deformasyona neden olabilir.
 • Dördüncü işlem, yıkama. Halı yıkama işlemi için eğer makine kullanacaksanız makinenizin kullanım talimatlarına uyarak halı yıkama şampuanı ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Öte yandan elde halı yıkama yapacaksanız halı yüzeyinin her yerinde ovma işlemi yapabilirsiniz. Burada halının ve kullanılan şampuanın türü uyumlu olmalı ve fazla ovmadan dolayı halı yüzeyine zarar verilmemelidir.

Önemli uyarı: Arkadaşlar, her ne kadar “evde halı yıkama makinesi” olarak adlandırılsa da aslında bu makineler silmenin ötesine gidemez. Yani aslında, bu işlemin adı silme işlemidir. Çoğu zaman eski usul dışarıda ve hortum kullanılarak halı yıkama yapılmaya çalışılabilir ama bu da yanlış çünkü bu işlem için çeşme musluklarından uygun tazyik elde edilmesi imkansızdır. Halı yıkama işlemi derinlemesine temizlik demektir, bu nedenle uygun tazyik ve gereken miktarda su maalesef ev ortamında sağlanabilecek bir durum değildir.

 • Beşinci işlem, kurulama. Eğer elektrikli süpürgelerinizin ya da halı yıkama makinenizin su çekme özelliği varsa bu aşamada kullanabilirsiniz. Yoksa Güneş görmeyen ve temiz hava döngüsü olan bir ortamda halı kurumaya bırakılmalıdır. Eğer bu aşamada halı hızlı kuruması için Güneş’e maruz bırakılırsa rengi solar dolayısı ile kullanım ömrü / kalitesi azalır.

Önemli not: Halı silme işlemleri sırasında bol su kullanılmalı ve deterjan kalmadığından emin olunmalıdır. İçinizde kuşku varsa bu aşamada beyaz sirkeyi ve suyu eşit miktarda karıştırıp yeniden halıyı baştan aşağı silebilirsiniz.

En Etkili Halı Temizleme Ürünü Hangisi ?

Halı temizleme işleminde hem toz hem de sıvı deterjanlar kullanılmakta. Üstelik eski usul olarak bilinen karbonat, sirke ve Arap sabunu gibi unsurlardan da bahsedilebilir. Hatta eğer mümkünse bebek ya da çocuk olan evlerde eski usul halı yıkama yöntemlerini kullanmanızı tavsiye ederiz.

Halı yıkama şampuanı mı kullanmalıyım yoksa halı yıkama tozu mu?

Bizim tavsiyemiz modern halı yıkama kimyasalları içinde kesinlikle toz olan halı yıkama seçeneğinden yana. Aynı etkiye neden olur ve kullanımı daha kolaydır. Üstelik kuru yıkama sağladığı için işinizi gerçekten hissedilir derecede kolaylaştırır.

Elbette halı yıkama adına kullanılan toz ya da sıvı olarak üretilen deterjanlar birbirinden farklıdır ve farklı kullanımları olmakta. Bu nedenle elde ettiğiniz ürüne göre talimatları okur / uygularsınız. En doğrusu bu olacaktır. Öte yandan doğru halı yıkama ürününü seçmek için halının türünü ve lekelerin inatçılığını değerlendirmelisiniz.

Halı yıkama sıvıları ve tozu son dönemlerde kullanılmaya başladı, daha önce karbonat ve sirke gibi doğal olan temizleyiciler kullanılmaktaydı. Eğer inatçı lekelerden şikayetçi değilseniz bu tür doğal ürünleri hem daha ekonomik hem de sağlıklı olduğu için tercih edebilirsiniz. Üstelik yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu durum bilhassa evde bebek ya da çocuk varsa kullanılmalıdır.

Halı silme işleminde ne tür ekipmanlar kullanmalıyım?

Halı yıkama işlemi sırasında dilerseniz eğer fırça kullanabilirsiniz ama sert fırçalar halınızın yüzey dokusuna büyük zararlar verebilir, bu nedenle sünger, mikro fiber bez veya süngerli paspas seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Paylaş