• Düğün Paketleri

  Düğün Paketleri

 • Avrupaya Her Şey Dahil Mobilyalar

  Avrupaya Her Şey Dahil

 • İndirimli Mobilyalar

  İndirimli Mobilyalar

 • Koltuk Takımı

  Koltuk Takımı

 • Yatak Odası Modelleri

  Yatak Odası Modelleri

 • Yemek Odası Modelleri

  Yemek Odası Modelleri

 • Genç ve Bebek Odaları

  Genç ve Bebek Odaları

 • Duvar Üniteleri

  Duvar Üniteleri

 • Metal Ahşap Mobilya

  Metal Ahşap Mobilya

 • Sehpa Modellerimiz

  Sehpa Modellerimiz

 • Dekoratif Ürünler

  Dekoratif Ürünler

 • Halı-Kilim

  Halı-Kilim

 • Mağazamızdaki Ürünler

  Mağazamızdaki Ürünler

 • Müşteri Evi Görselleri

  Müşteri Evi Görselleri

Hızlı Menü
avrupa mobilya hızlı teslimat

Gri Salon Dekorasyonu Fikirleri

Gri Salon Dekorasyonu Fikirleri

Salonu dekore ederken her yıl değişen renk trendlerini göz önünde bulundurmak yerine, uzun süre kullanabileceğiniz, göz yormayan ve modası hiç geçmeyecek renk şemaları tercih etmeniz gerekir. Gri, sadece geçtiğimiz son bir kaç yılın değil, şüphesiz ki bu yüzyılın en popüler rengidir. Tabi ki gri renklerin bu kadar popüler olmasının bir çok farklı nedeni var. Bugün yazımızda gri salon dekorasyonu hakkında merak edilen bir çok başlığa detaylı şekilde yer veriyoruz. Aynı zamanda gri ile uyumlu renkler ve birbirinden farklı stillere sahip etkileyici gri salon dekorasyon örnekleri yazımızda sizleri bekliyor.

Gri Salon Dekorasyonu Fikirleri

Teknik olarak gri ‘nötr’ tonların spektrumuna girer, yani soğuk bir renktir. Fakat hem modern hemde klasik iç mekan dekorasyonu için gri,  mobilya yada dekor şeklinde çok rahat şekilde sıcak tonlarla uyum sağlayabilen şık bir renktir. Diğer yandan bir çok insan  gri ve çok sayıda ki gri tonun sunduğu o serin  ve modern görünümü çok seviyor. Peki neden? Aslında cevap oldukça açık, gri renk tonları, modern oturma odaları , çağdaş yemek odaları, Rustik yatak odaları vb yaşam alanları için son derece etkileyici ve modası hiç geçmeyecek bir renktir. İskandinav, Rustik, yada Endüstriyel, hangi tarz söz konusu olursa olsun, gri renkler kullanım alanı ve şekline göre iç mekanda büyük bir etki yaratır. Söz konusu salon olunca, gri belkide diğer renk alternatifleri arasında en güçlü seçenek diyebiliriz.

Bir iç mekan için gri renkler kullanılmak isteniyorsa, bu konuda bilinmesi gereken bazı önemli noktalar var. Her gri tonunun mekanda yaratacağı etkisi farklı olacaktır, çünkü her bir gri tonu kendine özel bir görünüme sahiptir. Bu anlamda doğru griyi bulmak için iç tercih edilecek iç mekan stilinden ilham almak gerekir. Örneğin, modern tarz salonlar için daha soğuk, koyu ( siyaha yakın) ve dramatik etkiye sahip gri tonları tercih edilirken, klasik yada vintage tarzı salonlarda, daha sıcak mavi ve yeşil tonlu griler kullanılabilir. Bu tarz sıcak gri tonları ile daha doğal bir görünüm elde edilebilir.

Gri salon dekorasyonu : ipuçları ve öneriler

Gri renkler söz konusu olunca genelde pek çok insan endişeye kapılabiliyor doğal olarak. Kimse soğuk ve sıkıcı bir atmosferde zaman geçirmez istemez. Fakat bahsi geçen bu sıkıcı ve soğuk etkinin grinin yanlış kullanımından kaynaklı olduğu bilinen bir gerçektir. Bu noktada gri ile hem şık hemde davetkar stil oluşturmak için hazırladığımız ipuçları ve öneriler size gri salon dekorasyonu için ilham kaynağı olabilir.

Doğru gri tonuna karar vermek

Öncelikle gri ve tonlarını nerede ve nasıl göstereceğinize karar vermelisiniz. Gri duvarlar mı, yoksa şık bir oturma grubu için mi gri düşünüyorsunuz? İlk olarak griyi duvarda kullanmak istediğinizi varsayalım. Gri duvar boyası tercih etmek için öncelikle salonun büyüklüğünü, aldığı doğal ve yapay ışık miktarını ve dekorasyon stilini göz önünde bulundurmanız gerekir. Eğer salon yeterinde ışık almıyorsa ve koyu bir gri duvar rengi seçtiyseniz ortaya çıkacak tablo baştan bellidir, karanlık ve sıkıcı bir hava kaçınılmazdır.

Büyük ve yeterince ışık alan bir salonda grinin koyu tonları modern bir iç mekan stili için idealdir. Eğer salon küçükse daha açık gri tonları tercih edilmeli ve mobilya ve aksesuarlar mümkün olduğunca açık renklere sahip olmalıdır. Örneğin beyaz, açık krem, açık beyaz yada açık kum beji renginde oturma grupları gri tonları dengeleyerek şık bir görünüm oluşturur. Gri duvar boyası kullanılacak mekanın doğal ve yapay ışık miktarı hesaplanmalıdır. Bu nedenle, gri salon dekorasyonu için büyük pencereler dışında,  masa lambaları, duvar aplikleri, zemin lambaları vb. güçlü aydınlatmalar ile mekan desteklenmelidir.

Odak noktası bir gri duvar oluşturun

Eğer salonunun tüm duvarlarını gri renge boyama konusunda hala endişeleriniz varsa, salonda bir odak noktası oluşturmayı düşünebilirsiniz. Bunun için tek bir duvarı istediğiniz bir gri tonuna boyayın ve diğer duvarlar için açık renkler tercih edin. Bu şekilde hiç riske girmeden istediğiniz gibi bir gri duvar dekorasyonu elde edebilirsiniz. Bu duvarı, dekoratif tablolar, şık çerçeveler yada dekoratif raflar ekleyerek kişiselleştirin. Böylece pratik bir şekilde salonda tüm ilgiyi üzerinde toplayacak bir odak noktası oluşturmanız mümkün.

Gri bir salon için samimi tonlara yönelin

Grinin salonda yaratacağı soğuk ve mesafeli etkisini yok etmek için sıcak ve samimi renk tonları tercih edebilirsiniz. Güneş sarısı, açık yeşil, açık mavi, yada şeker kırmızısı gibi tonlardan bahsediyoruz. Tabi ki bu güçlü renkleri, dekorasyon stiline bağlı kalarak küçük aksesuarlar aracılığı ile öne çıkarmanızı öneriyoruz. Duvar için tercih ettiğiniz gri tonuna göre, zeminde daha farklı bir gri tonunda dekoratif bir halıya yer verebilirsiniz.

Gri mobilyalar & Gri koltuk takımları

Griyi seviyor ve dekorasyona dahil etmek istiyorsanız duvar boyası dışında gri mobilyalar kullanarak şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Gri koltuk takımları modern ve klasik salon örneklerinde sıkça gördüğümüz popüler tasarımlardır. Grinin şık görünümü dışında kiri kolay kolay belli etmeme gibi bir özelliği var. Diğer yandan gri bir oturma takımının yer aldığı bir salonda, diğer renk tonlarını kullanmak için önünüzde yüzlerce farklı seçenek olması büyük bir avantaj. Gri tondaki oturma grupları için odanın kalanında açık renk tonları kullanarak ferah ve temiz bir görünüm elde edilebilir. Bu noktada halı, perde ve duvar rengi seçimleri son derece önemlidir.

Gri ile ferah, renkli ve sıcak bir gri salon dekorasyonu

Gri ve diğer gri tonları,  soğuk ve mesafeli etkisinden dolayı sıcak bir iç mekan hayali kuranlar için genelde akla ilk gelen renkler arasında yer almaz. Fakat gri kullanarak sıcak bir salon dekorasyonu yapmak için bir çok farklı seçenek var. Bu noktada desen ve dokular devreye girer. Tüylü minderler ve süper yumuşak battaniyeler, perdeler, halı ve kilimler, oturma odanızı gri duvarlarından ve mobilyalarından bağımsız olarak mekanı sıcacık bir yer haline getirecektir.

Diğer yandan gri salon dekorasyonu için tek bir stile bağlı kalmanız gerekmez. Elbette, metal lamba armatürleri (endüstriyel), bazı paslanmaz çelik masa / sandalye parçaları (çağdaş), yumuşak serin ve sıcak tonlarda (İskandinav) geometrik baskı kumaşlarının bir karışımı ile mekana biraz daha çekicilik ve karakter kazandırılabilir.

Gri maskülen bir renk olabilir fakat feminen tarz bir salon için neden kullanılmasın? Pembe ve tonları griye yakışan renkler arasında yer alır, bu nedenle mekan içinde çeşitli tekstil ve aksesuar ürünlerinde kadınsı pembe tonları rahatlıkla öne çıkabilir. Gri ve pembe kombinasyonu daha çok modern stiller için uygundur ve her zaman taze ve zengin bir görünüme sahiptir.

Paylaş