• Düğün Paketleri

  Düğün Paketleri

 • Avrupaya Her Şey Dahil Mobilyalar

  Avrupaya Her Şey Dahil

 • İndirimli Mobilyalar

  İndirimli Mobilyalar

 • Koltuk Takımı

  Koltuk Takımı

 • Yatak Odası Modelleri

  Yatak Odası Modelleri

 • Yemek Odası Modelleri

  Yemek Odası Modelleri

 • Genç ve Bebek Odaları

  Genç ve Bebek Odaları

 • Duvar Üniteleri

  Duvar Üniteleri

 • Metal Ahşap Mobilya

  Metal Ahşap Mobilya

 • Sehpa Modellerimiz

  Sehpa Modellerimiz

 • Dekoratif Ürünler

  Dekoratif Ürünler

 • Halı-Kilim

  Halı-Kilim

 • Mağazamızdaki Ürünler

  Mağazamızdaki Ürünler

 • Müşteri Evi Görselleri

  Müşteri Evi Görselleri

Hızlı Menü
avrupa mobilya hızlı teslimat

Duvar Rengi Seçiminin Püf Noktaları

Duvar Rengi Seçiminin Püf Noktaları

Ev ya da çalışma alanlarını dekore ederken mobilyadan, kullanılan objelerden ya da perdelerden daha önemli olan ilk adım duvar rengi seçimidir. Duvar rengi seçiminin püf noktaları ve bunların doğru uygulanması dekorasyonun en temel adımlarından biri olmakla birlikte, ortamın havasını ferahlatabilir ya da tam tersi kötü bir renk seçimi ile mekanı kasvete büründürebilir.

Duvar dekorasyonu denilince aklımıza ilk olarak duvarlara asılan çerçeveler, aynalar, dekoratif objeler gelse de, aslında duvar dekorasyonun en önemli adımı duvar rengini doğru belirlemektir. Duvar rengi seçiminin püf noktaları hakkında doğru bilgilere ulaşmak ve bunları en doğru şekilde uygulamak, mekanları istenilen şekilde dekore etmenin öncelikli koşuludur.

Duvar boyası seçerken nelere dikkat edilmeli ve duvar rengi seçiminin püf noktaları şu şekilde sıralanabilir:

 

Boyanın Çeşidi

Duvar rengi seçiminin en önemli ve ilk adımı kullanılacak olan boyanın çeşididir. Bunun bu kadar önemli olmasının sebebi ise her duvarın dokusunun farklı olması ve bir yerde görüp beğendiğiniz duvar boyasının belki de sizin duvarınızın dokusu ile uyum sağlamayacağı için aynı kalitede durmayacağıdır.

Bu nedenle duvar rengi seçerken, boyanın iç cephe mi yoksa dış cephe boyası mı olduğu, duvarın dokusu ile rengin birbiri ile ne oranda uyum sağlayacağı mutlaka göz önünde bulundurulmalı ve gerekirse işin uzmanından yardım alınmalıdır.

Ayrıca duvar rengi seçiminde kullanılacak boya bütün halinde satın alınmadan önce, bir miktar duvarda denenmesi de sizi yanlış bir seçimden kurtaracaktır.

Mekanın Işığı

Duvar rengi seçiminin püf noktaları arasında, uygulanacak mekanın aldığı ışık da oldukça büyük bir etkendir.

Diyelim ki, boyanacak oda sadece sabah ışığı alıyor, böyle bir durumda ışıktan en fazla ve verimli bir şekilde yararlanmak için pastel renkleri kullanmalısınız. Böylelikle kullanılan açık tonlar sayesinde daha ferah bir ortama sahip olabilirsiniz.

Akşam ışığı alan odalarda da sıcak tonları kullanmak, bu alanlarda sabah ışığından verim almayı kolaylaştırır. Sarının ve turuncunun tonları gibi sıcak renkler, yalnızca akşam ışığı alan alanları daha aydınlık gösterir.

Perde ve Mobilyalarla Uyumu

Duvar rengi seçimin püf noktaları arasında kuşkusuz ki kullanılacak rengin mekanın mobilyaları ve perdelerle uyumu da yer alır.

Diyelim ki duvarlarınızı boyatmadan önce perdenizi seçtiniz, o zaman perdenin içerisindeki renklerden yansıma yapacak ve duvar rengi ile uyumu yakalayacak bir renk seçimi uygun olacaktır.

Ayrıca mobilyalarınızın kumaşlarında kullanılmış her hangi bir rengi de duvar rengi olarak baz alabilir ve mekanda uyum yakalayabilirsiniz.

Karanlık Alanlarda Duvar Rengi Seçimi

Işığı fazlaca almayan ve gün boyu karanlık olan odalarınız, mutfağınız ya da banyonuz varsa, bu alanlarda kesinlikle renk kartelasındaki en açık renklerden birini seçmelisiniz. Böylece karanlık ortamları bir nebze de olsa aydınlatmış ve daha ferah görünmelerini sağlamış olursunuz.

Ayrıca banyo gibi suya ve neme yoğun olarak maruz kalan alanlarda, duvar rengi seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken, sadece rengin açık olması değil aynı zamanda boyanın suya dayanıklı olmasıdır. Bunu da göz önünde bulundurursanız, duvarlarınızın erken sürede tahrip olmasını önlersiniz.

Tavan Rengi Seçimi

Yıllardır alışılagelmiş bir düzen gibidir tavan renginin beyaz olması… Her ne kadar doğru bir seçim olsa da, yine de bir farklılık yaratmak isterseniz, size küçük bir öneri sunalım.

Tavan renginizin içerisine bir kaç damla kadar duvar renginden ekleyip boyarsanız, duvarlarınızdan tavana yumuşak bir geçiş yakalayabilirsiniz. Bu şekilde daha hoş bir görünüm elde etmiş ve klasikleşen beyaz tavan renginden de uzaklaşmış olursunuz.

Paylaş