• Düğün Paketleri

  Düğün Paketleri

 • Avrupaya Her Şey Dahil Mobilyalar

  Avrupaya Her Şey Dahil

 • İndirimli Mobilyalar

  İndirimli Mobilyalar

 • Koltuk Takımı

  Koltuk Takımı

 • Yatak Odası Modelleri

  Yatak Odası Modelleri

 • Yemek Odası Modelleri

  Yemek Odası Modelleri

 • Genç ve Bebek Odaları

  Genç ve Bebek Odaları

 • Duvar Üniteleri

  Duvar Üniteleri

 • Metal Ahşap Mobilya

  Metal Ahşap Mobilya

 • Sehpa Modellerimiz

  Sehpa Modellerimiz

 • Dekoratif Ürünler

  Dekoratif Ürünler

 • Halı-Kilim

  Halı-Kilim

 • Mağazamızdaki Ürünler

  Mağazamızdaki Ürünler

 • Müşteri Evi Görselleri

  Müşteri Evi Görselleri

Hızlı Menü
avrupa mobilya hızlı teslimat

Uygun Aydınlatma Nasıl Yapılır ?

Uygun Aydınlatma Nasıl Yapılır ?

Uygun aydınlatma hem evlerde hem de iş yerlerinde şarttır. Yetersiz ya da aşırı ışık kişinin göz sağlığı dışında vücut sağlığını da olumsuz etkiler, hastalıklara dahi yol açabilir. Ergonomik açıdan da aydınlatmanın çnemi oldukça fazladır. Bu yüzden uygun aydınlatma adımları mutlaka takip edilmeli, ışık kaynağı doğru şekilde yerleştirilmelidir.


Uygun Aydınlatmanın Özellikleri


Uygun aydınlatma kişinin daha sağlıklı ve konforlu bir yaşam sürmesini sağlar. Özellikle çalışma alanlarında, iş güvenliği konusunda aydınlatmanın önemine dikkat edilir. Çünkü ışık kaynağının doğrudan göze gelmesi ya da yetersiz kalması çeşitli problemlere yol açabilir. Aydınlatmanın ortama uygun olması oldukça önemlidir. Odanın büyüklüğüne bağlı olarak ışık kaynağının miktarı belirlenmelidir. Özellikle gün ışığına yakın renkler kullanılması önerilir. Çünkü beyaz ya da sarı ışık her ortama uygun olmayabilir.
Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus aydınlatmanın konumudur. Işık doğrudan kişinin gözüne gelmemelidir. Dolaylı yoldan tüm ortama eşit şekilde yayılmalıdır. Ayrıca mümkün olduğunca az enerji tüketen, tasarruflu ampuller kullanılmalıdır. Bunun için floresans ampulleri tercih edebilirsiniz. Çünkü beyaz ışık gözü yormaz ve ortamın daha eşit şekilde aydınlatılmasını sağlar. Bu sayede çevre düzenine de olumlu yönde katkı sağlayabilirsiniz.

Aydınlatmada Tekdüzenin Önemi


Verimli bir aydınlatma kullanmak istiyorsanız aydınlatmanızın tekdüze olması gerekir. Tekdüze, yani ışığın eşit miktarda dağılması gözlerinizin minimum seviyede yorulmasını sağlar. Çünkü gözleriniz ışık değişimlerine alışmaya çalışmaz. Bunun için ışık kaynaklarını birbirlerine yakın olacak şekilde yerleştirebilirsiniz. Ayrıca aydınlatmanızı sabit bir noktada tutarsanız da tekdüzeliği yakalayabilirsiniz. Işığın durmadan hareket etmesi gözün yorulmasına, bağ ağrısına ve yorgunluk hissine neden olabilir. Titreşim yapmayan, akkor telli ampuller tercih ederek uygun aydınlatmadan faydalanabilirsiniz.


Avize Kullanımının Önemi


Evinizde uygun aydınlatmadan yararlanmak istiyorsanız avize seçimine çok dikkat etmelisiniz. Vurgu aydınlatması olarak geçen aydınlatma çeşidi genelde evlerde kullanılan avizeleri temsil eder. Bu avizeler sadece belirli bir noktaya ışık yayabilir, diğer noktaların karanlık kalmasına neden olabilir. Fakat vurgu aydınlatması yani spot ışıklar ya da duvar aplikleri yanlış kullanılırsa gözlerin yorulmasına neden olabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca uygun boyutlara sahip aydınlatmalar seçmelisiniz. Ayrıca vurcu aydınlatıcılarını odanızda eşit bir şekilde dağıtmalısınız. 
Tüm bu özellikler mutfak ve banyo için de gçerlidir. Mutfak ışığını genelde tam orta tavana yerleştirirler, ancak doğrusu tezgaha daha yakın olan aydınlatmadır. Banyo için ise doğru ışık kullanımı aynaya yakın olan aydınlatmadan geçer. Doğru konumlandırma uygun aydınlatmanın temellerini oluşturur. Eğer sıklıkla kullandığınız alanları aydınlatırsanız evinizi doğru bir şekilde aydınlatabilirsiniz.


İşyerleri İçin Uygun Aydınlatma


İşyerleri için uygun aydınlatma oldukça önemlidir. Aksi halde çalışanlar çeşitli meslek hastalıklarına yakalanabilir. İş güvenliği kapsamına da giren aydınlatma ergonomik olmalı, çalışanların gözüne düz bir şekilde inmemeli, doğru konumlandırılmalı ve yeterli düzeyde olmalıdır.

Paylaş