Antika Kilim Nasıl Anlaşılır?
Düğün Paketleri

Düğün Paketleri

Koltuk Takımı

Koltuk Takımı

Yatak Odası Modelleri

Yatak Odası Modelleri

Yemek Odası Modelleri

Yemek Odası Modelleri

Genç ve Bebek Odaları

Genç ve Bebek Odaları

Duvar Üniteleri

Duvar Üniteleri

Metal Ahşap Mobilya

Metal Ahşap Mobilya

Sehpa Modelleri

Sehpa Modelleri

Dekoratif Ürünler

Dekoratif Ürünler

Halı Kilim

Halı Kilim

Mağazamızdaki Ürünler

Mağazamızdaki Ürünler

Müşteri Evi Görselleri

Müşteri Evi Görselleri

Antika Kilim Nasıl Anlaşılır?

Antika Kilim Nasıl Anlaşılır?

Antika ürünler daima değerini muhafaza edebilen ve üzerinden yıllar geçmiş olmasına karşın varlığından asla taviz vermeyen tüm ürünleri kapsar. Antika kilimler ya da halılar ise el işçiliğiyle dokunmuş, güçlü tasarım öğelerinin el işçiliğiyle hissedildiği benzersiz ve tarihi ürünlerdir. Bu tarz kilimlerin anlaşılması bazı durumlarda zorlayıcı olduğu gibi temel dinamiklere ve bazı püf noktalara dikkat edilmesi vv

Antika Kilimi Anlamanın Püf Noktaları

Kadim ve tarihsel geçmişe sahip olan ürünlerin büyüsünde kaybolanlar, yaşam alanları içerisinde yüzlerce yıllık tarihe tanıklık etmiş kilimlere yer vermek isteyenler ya da antika kilim nasıl anlaşılır? Merak edenler için antik kilimlerin değerini kavramanın püf noktaları şu şekilde sıralanabilir:   

Yaş Unsuru ve Antikalık Kriteri

Antika kilimler konusunda uzman ya da antika kilim ekspertiz olmak isteyenler için bir kilimin antikalık kriterine uygunluğunu denetlemenin ilk işlevinin yaş unsuru olduğunu bilmeleri gerekir. 100 yıldır varlığını sürdürmeyen hiçbir ürün gibi kilimlerde antika ürün kategorisine girmez.

Kullanılan Malzemenin Kalitesi

Antika kilim ekspertiz olmak isteyenler için bir diğer önemli ve dikkat edilmesi gereken püf nokta kilimin malzeme kalitesidir. Burada doğallık ve organiklik esasına göre karar verilmesi ve kilimin tamamen el işçiliği ile üretildiğinden emin olunması gerekir.

Dokuma Tekniği ve Dokuma İşlemleri

Dokuma tekniği antika kilim nasıl anlaşılır? Sorusu kapsamında antikalık testinden geçecek olan kilimlerin mahiyeti konusunda son derece geniş kapsamlı bilgi verir. Her bir yöreye uygun dokuma tekniğinin bulunuyor olması aynı zamanda kilimin varlık süreci boyunca geçirdiği serüvene tanıklık edebilme olanağı da sunar.

Uzunluk ve Genişlik

Antika kilimler çoğunlukla uzun ve geniş olmazlar. El işçiliğiyle üretilen bu kilimlerin büyük oranda minimal olmaları gerekir. Bu kapsamda el işçiliği de değerlendirilerek kilimin antikalık testinden geçmesi olanaklıdır.

Endemik Doku

Antika kilim nasıl anlaşılır? Merak edenlerin en çok dikkat etmesi gereken durum, antika olduğunu düşünülen kilimin dünyada sadece bir tane olduğudur. Aynı kilimden başka bir tane daha olmadığı akıldan çıkarılmamalıdır.  

Kilim Modellerimize göz atmak istiyorsanız https://www.mobilyamevime.com/kilim-modelleri göz atabilirsiniz. 

Paylaş