• Düğün Paketleri

  Düğün Paketleri

 • Avrupaya Her Şey Dahil Mobilyalar

  Avrupaya Her Şey Dahil

 • İndirimli Mobilyalar

  İndirimli Mobilyalar

 • Koltuk Takımı

  Koltuk Takımı

 • Yatak Odası Modelleri

  Yatak Odası Modelleri

 • Yemek Odası Modelleri

  Yemek Odası Modelleri

 • Genç ve Bebek Odaları

  Genç ve Bebek Odaları

 • Duvar Üniteleri

  Duvar Üniteleri

 • Metal Ahşap Mobilya

  Metal Ahşap Mobilya

 • Sehpa Modellerimiz

  Sehpa Modellerimiz

 • Dekoratif Ürünler

  Dekoratif Ürünler

 • Halı-Kilim

  Halı-Kilim

 • Mağazamızdaki Ürünler

  Mağazamızdaki Ürünler

 • Müşteri Evi Görselleri

  Müşteri Evi Görselleri

Hızlı Menü
avrupa mobilya hızlı teslimat

Yaylı Koltuk mu Süngerli Koltuk mu Tercih Edilmelidir?

 • Anasayfa
 • Blog
 • Yaylı Koltuk mu Süngerli Koltuk mu Tercih Edilmelidir?

Yaylı Koltuk mu Süngerli Koltuk mu Tercih Edilmelidir?

Yaylı koltuk mu süngerli koltuk mu daha iyidir? Koltuk alırken seçimi hangi tarafa göre yapmak gerekir? En iyi koltuk nasıl anlaşılır?

Günümüzde yeni bir koltuk takımı alacak olan kişilerin en sık sordukları sorulardan birisi yaylı ya da süngerli koltuk alternatifi olmakta. Çeşitli markalar ve seçeneklerle birlikte piyasada birçok koltuk alternatifi mevcut. Zincir olan bir markanın en az 15-20 çeşit koltuk ürettiğini biliyoruz. Öyle ki büyük markalarda bu sayı 100-200 rakamlarını bulabilmekte. Bu bağlamda bu kadar fazla koltuk alternatifi arasından seçim yapmak için de bazı kriterler gerekiyor. Elbette ki bu kriterlerden ilgi dekorasyon. Dekorasyon bazında evimize en fazla yakışacak olan koltukları öncelikli tercih etmemiz son derece doğal. Fakat dekorasyondan farklı bir konu da koltukların iç yapılarına göre değişebilmekte.

Yaylı Koltuk mu Süngerli Koltuk mu?

Eskiden hemen hemen bütün koltukların yaylı olduklarını gözlemliyorduk. Lakin günümüz itibariyle süngerli koltuklar da ciddi oranda öne çıkmaktalar. Artık hem süngerli koltukları ve hem de yaylı koltukları mağazalarda bulabiliyoruz. Dolayısıyla da yeni koltuk alacak olan müşteriler yaylı ya da süngerli koltuk arasında kalmaktalar. Zira bu iki koltuk tipinin de kendilerine has avantajları ve dezavantajları bulunmakta. Bu yazımızda sizlere yaylı koltuk mu süngerli koltuk mu sorusunu cevaplamaya çalışacağız. İki koltuk tipini de avantajlarına ve dezavantajlarına göre sıralayacak, bu sayede hangi koltuğu almanız gerektiğini tespit edeceğiz. O halde gelin ilk olarak yaylı koltuklar ile birlikte bu konuyu irdeleyelim.

Yaylı Koltuk Avantajları

Yaylı koltukların en büyük avantajları kullanımlarıdır. Zira bu tip koltukların son derece rahat bir yapı sundukları aşikar. Vücut şeklinizi tıpatıp alan yaylar sayesinde ilgili koltuklar çok daha şık ve temiz duruyorlar. Fakat elbette ki bu durum da yay kalitesine göre değişebiliyor. Kaliteli markalar koltuklarında kaliteli yaylar kullanıyorlar. Böylece de yay performansı ve koltuk konforu ciddi oranda artıyor. Özellikle bazı koltukların çekyat ile birlikte en az yataklar kadar rahat olduklarını biliyoruz. İşte bu noktada önemli olan husus ilgili koltuktaki yayın kalitesi oluyor. Eğer kaliteli yaylara sahip bir koltuk alırsanız sünger koltuklara göre çok daha konforlu bir kullanım kazanacaksınızdır. Bu bağlamda yaylı koltuk mu süngerli koltuk mu seçiminizi gözden geçirmeniz gerekebilir.

Yaylı Koltuk Dezavantajları

Şunu belirtmeliyiz ki dezavantaj bazında yaylı koltukların en büyük problemi kullanım ömrüdür. Yaylı koltukların kullanım ömrü son derece azdır. Çünkü koltukların içerisinde bulunan yaylar eskimeye son derece müsaittirler. Elbette ki kaliteli bir yaylı koltuk alırsanız bu ömür uzar. Lakin bu durumda bile en azından bir nebzeye kadar zaman kazanabilirsiniz. Aynı zamanda yay çıkması, kopması, yerinden oynaması ve benzeri durumlarda da yaylar rahatsızlık verebilir. Bu gibi bir durumu düzeltme şansınız da son derece azdır.

Süngerli Koltuk Avantajları

Süngerli koltukların en büyük avantajları uzun süre eskimemelidir. Aynı zamanda yumuşak süngerlerin son derece rahat oldukları da bilinen bir gerçek. Bu bağlamda alacağı koltuğu uzun süre kullanmak isteyenler süngerli koltuk tercih edebilirler. 

Süngerli Koltuk Dezavantajları

Süngerli koltuğun en büyük dezavantajı kullanım rahatsızlığıdır. Her ne kadar yumuşak koltuk tercih ederseniz edin yaylı koltuğun rahatlığına erişemezsiniz. Eğer çekyat tarzı süngerli koltuk alıyorsanız da uzun süreli bel rahatsızlıklarına gebe olabilirsiniz. Yaylı koltuk mu süngerli koltuk mu sorusuna bu şekilde noktayı koyabiliriz.

Paylaş