• Düğün Paketleri

  Düğün Paketleri

 • Avrupaya Her Şey Dahil Mobilyalar

  Avrupaya Her Şey Dahil

 • İndirimli Mobilyalar

  İndirimli Mobilyalar

 • Koltuk Takımı

  Koltuk Takımı

 • Yatak Odası Modelleri

  Yatak Odası Modelleri

 • Yemek Odası Modelleri

  Yemek Odası Modelleri

 • Genç ve Bebek Odaları

  Genç ve Bebek Odaları

 • Duvar Üniteleri

  Duvar Üniteleri

 • Metal Ahşap Mobilya

  Metal Ahşap Mobilya

 • Sehpa Modellerimiz

  Sehpa Modellerimiz

 • Dekoratif Ürünler

  Dekoratif Ürünler

 • Halı-Kilim

  Halı-Kilim

 • Mağazamızdaki Ürünler

  Mağazamızdaki Ürünler

 • Müşteri Evi Görselleri

  Müşteri Evi Görselleri

Hızlı Menü
avrupa mobilya hızlı teslimat

Yatak Odası Aydınlatması Nasıl Olmalı ve Nasıl Yapılmalı

 • Anasayfa
 • Blog
 • Yatak Odası Aydınlatması Nasıl Olmalı ve Nasıl Yapılmalı

Yatak Odası Aydınlatması Nasıl Olmalı ve Nasıl Yapılmalı

Yatak odası aydınlatması nasıl olmalı? Yatak odalarımızı dizayn ederken nelere dikkat etmeliyiz? Bütün ayrıntılarıyla anlatıyoruz.

Bir evin en çok kullanılan bölümlerini sıralasaydık yatak odaları başı çekerdi. Zira her gün yatak odalarında vakit geçiriyor ve geçirmeye devam ediyoruz. Yatak odalarında uyuyoruz, çalışıyoruz ve oturuyoruz. Bu bağlamda bir yatak odasının aydınlatması da son derece iyi olmalı. Bu aydınlatma hem gece uyurken sizi rahatsız etmemeli hem de çalışma esnasında size destek olmalı. Peki aydınlatma yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Yatak odalarımızı nasıl daha iyi aydınlatabilir ve daha fazla işlevsel hale getirebiliriz? Gelin hep birlikte yatak odası aydınlatması nasıl olmalı göz atalım.

Yatak Odası Aydınlatması Nasıl Olmalı?

 • Kademeli Yatak Odası Aydınlatması
 • Loş Renkler
 • Alternatif Renkler
 • Led Kullanımı

Yatak odanızın aydınlatmasını gerçekleştirirken işlevselliğe çok önem vermelisiniz. Zira unutmayın ki yatak odalarını rahatsız edici ışıklarla doldurursanız işlevlerinden verim alamazsınız. Salonunuzu, mutfağınızı ya da çalışma odanızı işlevsellikten feragat ederek dekoratif ışıklarla donatabilirsiniz. Zira bu konumlardaki ışıklar sizi fazla rahatsız etmez. Ancak yatak odasında böyle bir imkânınız bulunmamakta. Dolayısıyla uzun vadeli verimlilik için her zaman yatak odanızın ışığına önem vermeniz gerekiyor. Fakat elbette ki bu dediklerimiz dekoratif açıdan hoş olmayan ışıkları seçmeniz manasına gelmez. Vereceğimiz tavsiyelerle birlikte siz de hem şık, hem kullanışlı ve hem de işlevsel bir aydınlatma sağlayabileceksiniz.

Kademeli Yatak Odası Aydınlatması

2023 yılının en sık tercih edilen yatak odası aydınlatması fikirlerinden bir tanesi de kademeli sistemler. Kademeli sistemler sayesinde ışığınızın ne kadar yanması gerektiğine karar verebiliyorsunuz. Bunu odanızda bulunan bir anahtar ya da telefonunuzdaki bir uygulama ile gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik kademeli aydınlatma kurmak sanılanın aksine de son derece kolaydır. Bunun için tek yapmanız gereken akıllı bir aydınlatma kaynağı almak olacak. İnternetten ya da teknoloji mağazalarından onlarca akıllı ampül ve aydınlatma modellerinden bir tanesini seçebilirsiniz. Bu doğrultuda odanızın ışık seviyesini istediğiniz gibi ayarlamanız ve yönetmeniz mümkün. Geceleri daha loş ışıklar alırken çalışma anında daha fazla ışık alabilir ya da odanızın ışığını kendi arzularınıza göre değiştirebilirsiniz.

Loş Renkler

Yatak odası aydınlatması nasıl olmalı sorusunda her zaman loş renkler cevabını vermekteyiz. Çünkü bize göre bir yatak odasının muhakkak loş renkleri bünyesinde bulundurması şarttır. Loş olmayan, renkli ve hatta kuvvetli ışık kaynakları gözünüzü yorabilir. Bunun sonucunda uykuya geç dalabilir, uykusuzluk problemi yaşayabilir ya da kaliteli uyku alamayabilirsiniz. Loş ışıklar tercih etmeniz durumunda hem odanızın görüntüsü daha fazla yatak odasını andıracak hem de gözünüz daha az yorulacaktır. Bu sayede kaliteli uyku çekmeniz de mümkün olur. Bunun için kademeli bir loş ışık kaynağı alabilir ya da ikinci bir ışık kaynağı da temin ederek loş ışığınızı sadece yatmaya yakınken açabilirsiniz.

Alternatif Renkler

Bize göre yatak odalarında her zaman alternatif renkler bulunmalı. Yani ana ışık kaynağınızın yanı sıra farklı ışık kaynaklarını da istediğiniz şekilde kullanabilmelisiniz. Alternatif renkler hususunun birkaç çözüm yöntemi mevcut. Yatak odası aydınlatması nasıl olmalı konusunda istinaden de bu yöntemlerden bahsetmek isteriz. Birçok mimar masalara konumlandırılan gece lambaları ile bu sorunu aşmakta. Aynı zamanda yatağınızın köşelerine takılan gece lambalarını da tercih etmeniz mümkün. Alternatif renk seçimi hususunda ilgili kaynaklar size yeterince verimlilik sağlayacaklardır. Bu renklerle birlikte hem odanıza güzel bir dekorasyon kazandırabilir, hem işlevsellik kazandırabilir ve hem de çeşitlilik sağlayabilirsiniz.

Led Kullanımı

Bir diğer alternatif renk kaynağınız da ledler olabilir. Lakin ledleri ayrı bir başlık içerisinde anlatmanın daha doğru olacağını düşündük. Zira led kullanımının yatak odalarına gerçekten çok yakıştığını bilmekteyiz. Eğer alternatif ışık kaynaklarına sahip bir oda tasarlamak istiyorsanız muhakkak led kullanın. Üstelik bu ledlerin seviyesini ayarlamak da tamamen size kalacak. İster yatağınızın çevresine led bağlayarak dekorasyon yapabilir ve isterseniz de direkt olarak tavanınıza led şerit çekebilirsiniz. Bu sayede odanızın hem farklı bir ışık kaynağı hem de hoş bir görüntüsü olur. Üstelik ledler sanılanın aksine temin edilmesi son derece kolay ışık kaynaklarıdır. Dolayısıyla bu işlemin tarafınıza pahalıya mâl olmayacağını belirtelim.

Paylaş