Halının Kaliteli Olduğunu Nasıl Anlarız?
Düğün Paketleri

Düğün Paketleri

Koltuk Takımı

Koltuk Takımı

Yatak Odası Modelleri

Yatak Odası Modelleri

Yemek Odası Modelleri

Yemek Odası Modelleri

Genç ve Bebek Odaları

Genç ve Bebek Odaları

Duvar Üniteleri

Duvar Üniteleri

Metal Ahşap Mobilya

Metal Ahşap Mobilya

Sehpa Modelleri

Sehpa Modelleri

Dekoratif Ürünler

Dekoratif Ürünler

Halı Kilim

Halı Kilim

Mağazamızdaki Ürünler

Mağazamızdaki Ürünler

Müşteri Evi Görselleri

Müşteri Evi Görselleri

Halının Kaliteli Olduğunu Nasıl Anlarız?

Halının Kaliteli Olduğunu Nasıl Anlarız?

Halının kaliteli olduğu nasıl anlaşılır?

Alışveriş yaparken nereye giderseniz gidin veya ne ürün almaya çalışırsanız çalışın, satıcılar size ürünün kaliteli olduğunu söyleyecektir. Bu halı alırken de böyledir. Peki, bir halıyı kaliteli yapan şeyler nedir? Bir halının kaliteli olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz?

Halıları kaliteli yapan belli başlı kriterler vardır. Bu kriterlerin hepsinin bir arada olduğu bir halı bulduğunuz zaman onun kaliteli olduğuna kanaat getirebilirsiniz. Birazdan belirteceğimiz kriterde halıların, bir arada bulunduğu halıların, performans, dayanıklılık ve ömür bakımından en iyi seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Peki nedir bu kriterler?
Halı satın alınırken tercih edilen ürünün kalitesinden emin olmak tüketicilerin ortak isteğidir. Ancak yüksek kalitedeki bir halıda bulunması gereken belli başlı nitelikler dikkate alınarak bu endişe giderilmektedir. Böylelikle halının maddi değerinin yanında kullanım ömrü ve kullanışlılığı ile ilgili de fikir elde edebilirsiniz.


 

Yüzey Ağırlığı

Halıların yüzey ağırlıkları, birçok insanın halı seçerken ilk baktığı özelliklerden biridir. Her zaman olmasa da çoğu zaman bu özellikte halıyı seçmek mantıklı olabilir. Halının yüzey ağırlığı, kullanılan malzemenin daha sağlam olduğunu bu sebeple halının uzun ömürlü olduğunu anlamamızı sağlayabilir.

Halının Yoğunluğu

Halının yoğunluğundan kasıt, ilmiklerin hangi sıklıkla örüldüğüdür. İlmik sıklığı ne kadar fazlaysa aynı zamanda halı o kadar kalitelidir diyebiliriz. Halının malzemesine göre bu sıklık oranları değişiklik gösterse de daha sıkı dokunmuş halı modelleri tercih etmelisiniz.

İplik Tipi

Kullanılan iplik veya malzeme her neyse halının kalitesindeki en büyük etmen odur diyebilirsiniz. Farklı iplikler farklı karakteristik özelliklerdedir. Genellikle kullanılan iplik türleri sentetik halılarda; naylon, polyester, olefin veya triextadır. Doğal, el yapımı dediğimiz halılarda ise; ipek, yün ve sisal iplikleri kullanılır. Bu malzemeler genel itibariyle halının karakteristiği ve kalitesini büyük ölçüde belirler.

Garanti Belgesi

Bir halı alırken veya kalitesini anlamaya çalışırken dikkat etmeniz gereken etmenlerden birisi de garanti belgesidir. Unutmayın ki kimse kalitesiz bir ürünü garanti kapsamında tutmaz, garanti altına almaz. Bu basit bir yöntem olsa da her zaman etkilidir.

Halının Tarzı

Halının tarzı, onun performansını büyük ölçüde etkileyebilir. Yani bir mutfak halısı satın aldığınızda, salon için düşünmek pek de sağlıklı olmayabilir. Çünkü halılar genel itibariyle belirli alanlar için tasarlanmıştır. Yolluklar üzerinden çok insan geçeceği için o tarzda tasarlanmış hatta yolluk ismini bu yüzden almıştır. Burada seçim yaparken göstereceğiniz önem halınızdan maksimum verimi almanızı sağlayabilir.

Paylaş