• Düğün Paketleri

  Düğün Paketleri

 • Avrupaya Her Şey Dahil Mobilyalar

  Avrupaya Her Şey Dahil

 • İndirimli Mobilyalar

  İndirimli Mobilyalar

 • Koltuk Takımı

  Koltuk Takımı

 • Yatak Odası Modelleri

  Yatak Odası Modelleri

 • Yemek Odası Modelleri

  Yemek Odası Modelleri

 • Genç ve Bebek Odaları

  Genç ve Bebek Odaları

 • Duvar Üniteleri

  Duvar Üniteleri

 • Metal Ahşap Mobilya

  Metal Ahşap Mobilya

 • Sehpa Modellerimiz

  Sehpa Modellerimiz

 • Dekoratif Ürünler

  Dekoratif Ürünler

 • Halı-Kilim

  Halı-Kilim

 • Mağazamızdaki Ürünler

  Mağazamızdaki Ürünler

 • Müşteri Evi Görselleri

  Müşteri Evi Görselleri

Hızlı Menü
avrupa mobilya hızlı teslimat

Halının Kaliteli Olduğunu Nasıl Anlarız?

Halının Kaliteli Olduğunu Nasıl Anlarız?

Halının kaliteli olduğu nasıl anlaşılır?

Alışveriş yaparken nereye giderseniz gidin veya ne ürün almaya çalışırsanız çalışın, satıcılar size ürünün kaliteli olduğunu söyleyecektir. Bu halı alırken de böyledir. Peki, bir halıyı kaliteli yapan şeyler nedir? Bir halının kaliteli olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz?

Halıları kaliteli yapan belli başlı kriterler vardır. Bu kriterlerin hepsinin bir arada olduğu bir halı bulduğunuz zaman onun kaliteli olduğuna kanaat getirebilirsiniz. Birazdan belirteceğimiz kriterde halıların, bir arada bulunduğu halıların, performans, dayanıklılık ve ömür bakımından en iyi seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Peki nedir bu kriterler?
Halı satın alınırken tercih edilen ürünün kalitesinden emin olmak tüketicilerin ortak isteğidir. Ancak yüksek kalitedeki bir halıda bulunması gereken belli başlı nitelikler dikkate alınarak bu endişe giderilmektedir. Böylelikle halının maddi değerinin yanında kullanım ömrü ve kullanışlılığı ile ilgili de fikir elde edebilirsiniz.


 

Yüzey Ağırlığı

Halıların yüzey ağırlıkları, birçok insanın halı seçerken ilk baktığı özelliklerden biridir. Her zaman olmasa da çoğu zaman bu özellikte halıyı seçmek mantıklı olabilir. Halının yüzey ağırlığı, kullanılan malzemenin daha sağlam olduğunu bu sebeple halının uzun ömürlü olduğunu anlamamızı sağlayabilir.

Halının Yoğunluğu

Halının yoğunluğundan kasıt, ilmiklerin hangi sıklıkla örüldüğüdür. İlmik sıklığı ne kadar fazlaysa aynı zamanda halı o kadar kalitelidir diyebiliriz. Halının malzemesine göre bu sıklık oranları değişiklik gösterse de daha sıkı dokunmuş halı modelleri tercih etmelisiniz.

İplik Tipi

Kullanılan iplik veya malzeme her neyse halının kalitesindeki en büyük etmen odur diyebilirsiniz. Farklı iplikler farklı karakteristik özelliklerdedir. Genellikle kullanılan iplik türleri sentetik halılarda; naylon, polyester, olefin veya triextadır. Doğal, el yapımı dediğimiz halılarda ise; ipek, yün ve sisal iplikleri kullanılır. Bu malzemeler genel itibariyle halının karakteristiği ve kalitesini büyük ölçüde belirler.

Garanti Belgesi

Bir halı alırken veya kalitesini anlamaya çalışırken dikkat etmeniz gereken etmenlerden birisi de garanti belgesidir. Unutmayın ki kimse kalitesiz bir ürünü garanti kapsamında tutmaz, garanti altına almaz. Bu basit bir yöntem olsa da her zaman etkilidir.

Halının Tarzı

Halının tarzı, onun performansını büyük ölçüde etkileyebilir. Yani bir mutfak halısı satın aldığınızda, salon için düşünmek pek de sağlıklı olmayabilir. Çünkü halılar genel itibariyle belirli alanlar için tasarlanmıştır. Yolluklar üzerinden çok insan geçeceği için o tarzda tasarlanmış hatta yolluk ismini bu yüzden almıştır. Burada seçim yaparken göstereceğiniz önem halınızdan maksimum verimi almanızı sağlayabilir.

Paylaş