Yemek Takımı Konsola Nasıl Yerleştirilir ?

Oda içerisinde duvara yakın bir yere yerleştirilen, üst kısmına ayna ya da başka süs eşyaları konulan, çekmecesi bulunan, yüksekliği olan mobilyalara konsol denmektedir. Bayanların salon dizaynı içinde bulunmazsa kendini rahat hissetmeyeceği eşyalar içinde bulunan konsollardır. Konsaları genel olarak salona koyarlar. Salonda misafir ağırlandığında genelde bayanların yardımına koşmaktadır. Sebebi ise bayanlar solana ait bir adet yemek masası bulundurmaktadır. Bu yemek masasının yanında genelde konsol, konsol içerisinde de yemek takımları bulunur. Herkesin kendince bir dizilim şekli olan konsolların diziliminden bir de biz bahsedelim.

Yemek Takımı İçerisinde Neler Var ?

Yemek takımı konsol içerisine konulmasından bahsetmeden önce bir yemek takımı içerisinde neler olduğundan bahsedelim. Konsolların içerisine yemek takımlarınızı nasıl koyabileceğinizi böylelikle az çok kestirebilirsiniz. 12 kişiye ait yemek takımı içinde;

 • 1 tane çorbalık

 • 1 tane çorbalık kapağı
 • 12 tane pasta tabağı
 • 12 tane servis tabağı
 • 12 tane çukur tabak
 • 2 tane kayık tabak
 • 1 tane kayık tabak
 • 12 tane komposto kase
 • 1 tane sos tabağı
 • 1 tane sosluk
 • 6 tane çay fincanı
 • 6 tane çay fincanı tabağı
 • 6 tane kahve fincanı
 • 6 tane kahve fincanı tabağı
 • 1 tane peçetelik
 • 2 tane tuzluk
 • 2 tane biberlik
 • 1 tane kürdanlık

Olmak üzere pek çok parçası bulunmaktadır. Pek çok parçası olan bu takımı konsol içerisine yerleştirmek oldukça ince bir iş isteyen düzen içinde yapılması gereken bir durumdur.

Konsol İçi Temizliği

Yemek takımını konsola dizmenin ilk basamağında konsol içini temizlemek vardır. yemek takımını konsol içine yerleştirmeden önce bir bez yardımı ile bezi nemlendirip konsol içini muhakkak silmeliyiz.

Yemek takımı pek çok parça içermesinden dolayı parçalar dizildikten sonra konsol içi temizlemek oldukça zor bir iş olacaktır. bundan dolayı yerleşmeden önce yapılan temizlik işinizi zorlaştırmayacak aksine kolaylaştıracaktır. Konsolunuz içi temiz olduğu takdire yemek takımlarınız kirlenmeyecektir. Bu sayede misafirleriniz geldiğinde yemek takımını yıkamak ile uğraşmayacaksınız. Direkt çıkarabileceksiniz.

Kullanıma Göre Yerleşim Yapılması

Herhangi bir yeri dizerken nasıl kullanacağımız parçaları önde tutuyor isek aynı işlemi konsol dizerken de yapmalıyız. Konsol içerisine yemek takımı dizilirken çoğunluk ile kullandığınız parçaları daha ön kısımlara koymanız sizin için kolaylık sağlayacaktır. Özellikle devamlı kullandığınız eşyaların arka tarafta olması devamlı kullanmanızdan dolayı alırken ve geri yerine koyarken size bir sürü zahmet çıkartacaktır.

Yemek takımı sayınız 12 kişilik olduğundan olayı oldukça geniş bir yer zaten kaplayacaktır. Fakat her zaman 12 kişi ağırlanmadan bir misafir gelebilir. Böyle durumlarda alacağınız 1 adet eşya için bütün konsolu boşaltmak sizi oldukça yoracak bir işlemdir.

Genel bir şekilde konsol dizimi konusundan bahsedelim. Dizimi yaparken öncelikle büyük parçalardan başlamalısınız. Yemek takımının büyük parçalarını arka tarafa koymalısınız. Daha sonra kalan küçük parçaları ön tarafa dizebilirsiniz. Bununla birlikte işinizi kolaylaştıracak olan bir diğer husus aynı parçaları üst üste gelecek şekilde dizmektir. Bu sayede yer tasarrufu elde edebileceksiniz.

Farklı Parça Üst Üste Konulmamalı

12 kişilik yemek takımı içerisinde 12 adet olan parçalar vardır. Mesela  servis tabağı. Bu servis tabakalarını konsol içerisine yerleştirirken 12 parçasını da üst üste koymak size yer tasarrufu sağlayacaktır. Çünkü parçaların eni boyu bir olduğu için üst üste durduklarında herhangi kötü bir görüntü ya da fazla yer kaplama gibi durumlar meydana gelmeyecektir. Bunlar ile birlikte alması ya da yerleştirmesi de kolay olacaktır. Fakat farklı tarz parçaların üst üste konulması yerleşimde sıkıntı olacaktır. Parçaları konsol içerisinden almak ya da tekrar konsol içerisine koymak zor bir durum olabilir. Bu sebeple farklı parçalar üst üste konulmamalıdır. Servis tabağı üzerine 2 adet kayık tabak koyduğumuzu düşünelim servis tabağı almak istediğimiz de her seferinde kayık tabakları kaldırıp tekrar yerleştirmek durumunda kalacağız. Bunlardan dolayı farklılar üst üste konmamalı.

Kaşık İle Çatal Ayrı Konulmalı

Bir porselen yemek takımı içerisinde çatal ile kaşık ayrı olarak satın alınmaktadır. Bu şekilde olsa bile bir konsol içerisinde kaşık ile çatal alanları yer almaktadır. aldığımız kaşık ile çatalları karışık bir biçimde koyduğumuz zaman kafa karıştırıcı olabilmektedir. Bu durumu düşünerek takımları konsol içerisinde kaşık ile çatal ayrı ayrı yerleştirmemiz de fayda vardır. konsol içerisi de bu sayede düzenli görünecektir.

Konsol Önü Boş Olmalı

Konsolların salonlar da yemek masası ile birlikte olduğunu söylemiştik. Yemek masasını konsol önüne koyma durumumuz olduğu takdirde misafirimiz geldiği zaman konsoldan yemek takımını çıkartmak bir hayli zor olacaktır. konsol önüne gelen yemek masası olabilir, salon içerisinden farklı bir eşya obje olabilir. Her ne olursa olsun konsolun önüne gelen bütün malzemeler sizin çalışma alanınızı kısıtlayacak ve siz rahat bir şekilde hareket edip malzemelerinizi konsoldan çıkartamayacak ya da geri koyamayacaksınız. Yerleştirdiğiniz eşyaların konsolun önünü kapatmayacak şekilde yerleşim yapmasına dikkat etmelisiniz. Planınız bu yönde olmalı.   

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır