Yatak Belimi Ağrıtıyor Ne Yapmalıyım?

Yanlış yatak seçimi kişilerin günlük hayatını oldukça fazla etkileyen bir etmendir. Bu seçimlerden dolayı bel bölgesi ciddi zararlar görür. Son yıllarda oturma pozisyonları ve yanlış yatak seçimleri pek çok kişide bel zedelenmesi, omurilik zedelenmesi veya kronikleşen ağrılara neden olmaktadır. Kişiler Yatak belimi ağrıtıyor ne yapmalıyım? sorusunu öncelikle bir uzman hekime danışmalı, bel bölgesinde oluşan ağrıların nedenini bulmalı daha sonra ise bu ağrılara yönelik bir yatak seçimi yapmalıdır.

Uzmanlar rahat bir uyku geçirmenizi sağlayacak yatağın önemine dikkat çekerek, uyku esnasında yatağın içine gömülmeyecek sertlikte ve vücut şeklinizi kavrayacak rahatlıkta olmasını belirtiyor.

Bel Ağrısı Sorunu 

Bel ağrıları birçok kişinin hayatında olan ve neredeyse günün büyük bölümünü ağrıyla geçirmesine neden olan bel bölgesinde oluşan ağrılardır. Bel bölgesi vücudun ağırlık merkezinin dengelendiği yerdir. Bu nedenle bel sağlığı hayati fonksiyonlarımızı etkileyen hafif veya kronikleşen şiddetli ağrılardır. Bel ağrıları omurga kemiklerinden, omurların disk yapısından, bel çevresindeki kaslardan ya da omurilik sinirlerinin zarar görmesinden kaynaklı oluşabilir. Bu ağrıların çoğunluğu yanlış yatak seçimiyle ortaya çıkmaktadır. Eğer bel bölgenizde kronikleşen bir ağrı var nedenini anlayamıyorsanız mutlaka yatağınızı ve yatış şeklinizi gözden geçirmelisiniz.

Yatak Bel Ağrısını Nasıl Etkiler

İyi bir yatak kaliteli ve iyi bir uyku sağlayacağı için kişi gün içinde kendini çok daha dinç ve sağlıklı hisseder. Rahatsız bir yatakta ise durum tam tersidir. Kalitesiz bir yatak sadece iyi bir uyku sağlamadığı gibi gün boyunca kendinizi yorgun hissetmenize neden olur. Peki yatak bel ağrısını nasıl etkiler;

Çok yumuşak bir yatak kişinin vücut şeklini almadığı için bel ve sırt ağrılarını çoğaltır. Aynı şe çok sert yataklar için de geçerlidir.

Yatak kişilerin boy ve kilosunu uygun değilse, uyku esnasında ideal pozisyonda uyumanıza engeller olur.

Yaylı yataklarda bir süre sonra kişilerin vücutlarına baskı yaparak ağrı ve acıya neden olur.

Bel Ağrısı Yaşayanların Dikkat Etmesi Gereken Etmenler

Bel ağrılarınızı azaltmak veya ortadan kaldırmak için belirli bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Dikkat etmeniz geren etmenler;

 • Yaylı yataklar vücut ağırlığını dağıtmamaktadır bu nedenle yatak seçimi yaparken yaylı olmamasına dikkat etmelisiniz.

 • Alacağınız yatak mutlaka kaliteli malzemeden üretilmelidir.
 • Sadece sünger veya elyaf içeren yatakları kesinlikle tercih etmemelisiniz.
 • Uyku esnasında yatış pozisyonlarınıza dikkat etmelisiniz, yanlış pozisyonda uyumamalısınız.
 • Yatağa vücudunuzun ağırlığını eşit şekilde dağıtmalısınız.

İdeal Yatak Nasıl Olmalı?

Yatak tercihi uyku kalitesini ve günlük yaşantınızı doğrudan etkilemektedir. Kalitesiz bir uyku gün boyu kendinizi yorgun ve uykulu hissetmenize neden olur. Kaliteli bir uykunun en önemli adımı en doğru yatak tercihidir edilmesidir.  Peki ideal yatak nasıl olmalıdır;

 • Karyola ve yatak uyumlu olmalı, birbirine denk ölçülerde olmalıdır.

 • Yatağınız çok sert veya çok yumuşak olmamalı, orta sertlikte bir yatak seçmelisiniz.
 • Yatak kalınlığı rahat bir uyku için oldukça önemlidir. Bu nedenle kişiler yatak alırken kilosuyla orantılı kalınlıkta yatak seçmelidir.
 • Yatağınız kaliteli, dayanıklı ve uzun ömürlü olmalıdır.
 • Uyku pozisyonlarınızı mutlaka göz önünde bulundurun.
 • Alacağınız yatak odanızın boyutlarına uygun olmalıdır.
 • Yatağın üretildiği malzeme sizi terletmeyen malzeme olmalıdır.
 • Yatak seçiminde her ayrıntı ne kadar önemli olursa olsun hiç şüphesiz en önemli detay yatakların fiyatıdır. Kişiler yatak seçerken ilk olarak mutlaka bütçesini belirlemelidir.

Ortopedik Yatak Nedir?

Ortopedik kelimesi bel ve omurga anlamına gelen Fransızca bir kelimedir. Ortopedik yataklar, bel ve sırt ağrısı olan kişiler için önerilen yataklardır. Doğru bir seçimle kullanılan ortopedik yataklar ağrıları gözle görülür bir şekilde azaltmaktadır. Peki ortopedik yatak özellikleri nedir;

 • Ortopedik yataklar vücudu tamamen kavramalıdır.

 • Ortopedik yatakların en önemli özelliği vücut ağırlığını yatağa eşit şekilde dağıtmasıdır. Bu şekilde uyku sırasında tek bir bölgeye yük binmemiş olacaktır.
 • Ortopedik yataklarda asıl özellik omurganın doğru şekilde hizalanmasıdır. Ortopedik yataklar omurgada oluşan basıncı da azaltmaktadır.

En Sağlıklı Yatak Nasıl Olmalıdır?

Uyku 7’den 70’e herkes için önemlidir. Sağlıklı bir gece geçirmek gelişim ve kişisel gelişim için de oldukça önemlidir. Bu nedenle yatak seçimimiz vücut sağılığımız için oldukça önemlidir. Peki en sağlıklı yatak nasıl olmalıdır?

 • Bu sorunun en önemli cevabı kişinin kendi vücut ihtiyacı ve zevkleridir. Kişiler ilk olarak ne tarz ve özellikte bir yatağa ihtiyacı olduğunu belirmeli, bu doğrultuda bir seçim yapmalıdır.

 • Sağlıklı bir yatakta alerjiye neden olacak herhangi bir madde bulunmamalı, antibakteriyel özellikte olmalıdır.
 • Yatak ısı dengesini korumalı, kısaca sıcak bir hava da yatak serin soğuk bir havada ise sıcak olmalıdır.
 • Yatak doğal malzemeler kullanılarak üretilmelidir.
 • Sağlıklı bir yatak herhangi bir eklem ağrısı yapmamalı hatta var ise bunu iyileştirmelidir.
Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır