Visco Yatak Nedir ? Sağlıklı Mıdır ?

Visco yatak ya da diğer adıyla akıllı yataklar visco elastik olarak adlandırılan özel bir maddede üretilmiş, son zamanların popülerleri arasına girmiş yatak çeşididir. NASA ‘ nın astronotların uzay yolculukları anında omurgaların üzerine yüklenen ağırlığın dengesinin sağlanması için tasarlanmıştır. Astronotlar yönünden yararlı olduğu görülmüştür. Bunun üzerine ortopedik faydalarına bakılıp en başta yataklar olmak üzere pek çok alanda kullanıma geçmiştir. Visco elastik malzemesi temelinde milyonları bulan açık hücreli yapısı olmuştur. Bu hücreler vücut ağırlığı ile ısısını dengeleyerek uyku anını güzelleştirmektedir. Visco yataklar kullanım esnasında vücudun şeklini almaktadır. ağırlık gittiğinde ise tekrar eski haline dönmektedir. Vücudun bütün boşluklarını dolduran yapıya sahip olup omurganın düz ve sağlıklı bir şekil almasına yardımcı olmaktadır. iyi bir uyku keyfi için omurganın düz olması oldukça önemli bir husustur. Bu yönden bel, kas, boyun ya da çeşitli eklem ağrıların iyileşmesine katkısı vardır.  vücut ağırlığını dengeli bir biçimde dağıtılmasına yardım eden visco yataklar tüm kas ile eklemler üzerinde gevşemeye sebep olmaktadır.

Visco Yatak Yararları Nelerdir ?

Visco yataklar teknolojinin güncel hali ile tasarlanmıştır. İyi bir uyku için visco yatak kullanan kişilerin aldıkları yararlar şu şekildedir;

1 - Visco yatak kullanan kişilerin vücut ağırlığı eşit bir şekilde dağılım göstermektedir. Bunun sonucunda bütün eklem ve kas bölgeleri rahatlatma gösterir. Uyku esnasında yanlış bir pozisyon da uyuma sonucunda vücut ağırlığı oraya vermekte ve uyurken yalnızca ağırlık olan kısım çalışmaktadır. Visco yatak bu durumu ortadan kaldırmaktadır.

2 - Visco yatak içinde hareket dengesi oldukça iyidir. Yatak içinde oluşan hareketler sonucunda dalgalama olmaz bu sayede çiftler birbirini hareketleri ile rahatsız etmemiş olacaklardır.

3 - Visco yataklarda açık gözenek yapı vardır. açık gözenekli yapı yatağın devamlı olarak hava alabildiği anlamına gelmektedir. Bunun sonucunda ısı dengesi oluşur. Terleme ya da üşüme önüne geçilir. Ferah bir uyku sağlamaktadır.

4 - Visco yataklar hakkında aşırı terletme yapıyor gibi bir ifade kullanılmıştır. Bu durumun olmasının sebebi düşük kaliteli malzeme kullanılması ile orantılı olmaktadır.

Visco yataklar oldukça rahat bir uyku anı oluşturmaktadır. Tercihiniz doğrultusunda rahat uykuya bu şekilde kavuşabilirsiniz.

Visco Yatak Zararları Nelerdir ?

Visco yataklar genel anlamda sağlığa yararı olan ve zararı ile sadece tek bir koşulda karşılaşılan yatak çeşididir. Bu koşul ise düşük kaliteli malzeme ile yanlış visco yatak seçimi sonucunda gelen zararlardır. Bu zararları bazı başlıklar altında toplayabiliriz.

Yumuşak Yüzeye Sahip Visco Yatak

Visco elastik yapısından dolayı üzerine gelen ağırlığın şekline bürünmektedir. Bundan dolayı tamamı ile visco malzemesi kullanılarak yapılan yataklarda uyumak olası değildir. Sebebi ise bu şekilde üretilen bir yatağın içine uzanan kişi tamamı ile yatağın içine gömülecektir. Bundan dolayı visco yataklar yumuşak yüzey vaat etmesine rağmen başka dolgu malzemelerinden yardım almıştır. Bu açıdan başka malzemelerden yardım almadan üretilen visco yataklar doğruyu yansıtmamış olurlar. Muhakkak alınan ürünün içeriğine bakılmalıdır.

Koku Yapan Yüzeye Sahip Visco Yataklar

Piyasa içinde düşük kalite içeren ürünlerin satılması mevcuttur. Bu düşük kaliteli ürünlerin içerisine visco yataklarda dahildir. Kalitesi düşük olan yataklar alındığı zaman koku sorunu ile karşı karşıya gelinebilir. Visco yatak açık gözenekleri ile yatağın devamlı bir şekilde hava almasını sağlamaktadır. Hava alan bir ortam nasıl koku barındırmaz ise aynı durum bu yatak içinde geçerli olmaktadır. fakat üretim için kullanılan malzemelerin hepsi tamamı ile kullanılmadığında yani düşük kaliteli bir ürün olduğunda açık gözenekli malzeme yerine hava almayan bir malzeme kullanabilir. Bunun sonucunda ise üründe koku sorunu oluşabilir. Koku duygusu hassa olan kişiler için ise şu şekilde bir sorun olabilir. Kullanım öncesinde girdikleri paketten kaynaklı rahatsızlık oluşturabilir. Bunun basit bir çözümü vardır ki bu da paketten çıktıktan sonra yatağı havalandırmak olacaktır. kısa sürede ortadan kalkacak olan bu sorun büyütülecek bir durum değildir.

Ağrı Oluşturan Visco Yataklar

Visco yatak esasında ağrı oluşturmayacak şekilde yapılmıştır. Uykuya dayanan ağrıların en temel sebebi yanlış yatak seçimlerinden olanlardır. Bu türde yataklar vücudun uygun olmayan pozisyonda olmasını sağlayan uyku süresince vücut ağırlığını dengesiz paylaşım yaptırdığı için rahatsızlık oluşmaktadır. Visco yataklar vücut ağırlığını eşit dengeli biçimde dağıtırlar. Yani vücut üzerinde herhangi bir bölgede yük dağılımı fazla olmaz hepsine eşit bir şekilde verilir. Bu durum sonucunda kan dolaşımı ve kaslar rahatlığına kavuşur. Bunun ile birlikte kasların yenilenmesine de yardımcı olur. Fakat üretim esnasında düşük visco malzeme oluşan yataklar bulunmaktadır. Yeterli malzeme kalınlığına ulaşamadıkları için kas ya da eklem ağrısına sebep olabilirler. Bu durumu yaşamak istemeyenler muhakkak visco kalınlık özelliğine dikkat etmelidir.

Terletme Yapan Visco Yataklar

Visco yataklar için görülen başka bir durumda terletme yapmasıdır. Bu durum yine bütün zararlı yönleri gibi düşük kalite visco malzemesi ile birebir ilişkilidir. Normal bir visco malzeme kullanılarak yapılmış ayarında malzemeler ile desteklenip üretilmiş yataklar terletme yapmamaktadır. Bu yataklar mevsimsel özellik gösterip kışın sizi üşütmez yazın ise sizi terletmez. Bunun ana sebebi ise açık hava gözenekli yapısı ile doğrudan ilgilidir. Normal şartlar altında kaliteli ürün kullanım sonucu oluşan hiçbir visco yatak terletme gibi olumsuz bir özelliğe sahip değildir. Bu durum tamamı ile düşük kaliteli ürün kullanımı ile alakalıdır. İdeal ısı dengesi sağlanmayıp üşüme terleme gibi olayların görülmesine sebep olmaktadır. 

Yatınca Çöken Visco Yataklar

Visco yataklar yapısı gereği oluşan sarkmalara, şekil bozukluklarına gibi durumlara dayanıklı bir şekilde üretilmiştir. Visco yataklardan bazıları ideal uyku pozisyonunu oluşturamamakta gün geçtikçe de içinde çökme oluşturup vücuda birbirinden farklı zararlar vermektedir. Yüksek kaliteli malzeme kullanıp ta yapılan visco yataklar kullanım açısından uzun sürelidir buna elverişlidir. Ayrıca bu yataklar oldukça fazla yüksek ağırlıklara dahi karşı koyabilir, normal durumlarına geri dönebilir.  Formları bozmadan uzun bir süre geçebilmektedir. Sorun olan tek durum düşük kaliteli malzeme kullanarak yapılan yataklarda oluşmaktadır.  

Alerjik Reaksiyonlu Visco Yataklar

Visco yatak az da olsa malzemeden kaynaklı alerji durumuna yol açabilmektedir. Düşük kalitede malzeme kullanan ve bu şekilde üretim yapılan yatakların alerji göstermesi mümkün olabilmektedir.

Yaş Ve Fiziksel Özellikler

Visco yataklar malzeme kalitesi ne olursa olsun bebek ya da çocuklar için kesinlikle önerilmemektedir. Sebebi ise bebekler henüz omurilik gelişimini tamamlamadan dünyaya gelirler. İskelet sistemlerinin doğru bir biçimde gelişme sağlaması için ise yatağın çocuklara destek vermesi gerekmektedir. Visco yataklar her ne kadar destekleyici yapıda olsa da vücudu sardığı için bebek  ya da gelişim çağındaki çocukların iskelet gelişimleri üstünde olumlu olmayan etkilere bulunabilmektedir. Bu sebeplere dayanarak ebeveynler bu yatağı kullandığında rahat edecek olsalar da bebek ya da çocuklar aynı şekilde etki göstermemektedir. Ebeveyn olarak çocuklarına rahat bir uyku vermek istiyorsanız kullanmanız gereken yatak kesinlikle visco yatak değil. Ama ebeveynler için muazzam yataktır. 

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır