TV Ünitesi Ne Renk Olmalı?

Çoğu zaman eşyalarımızı alırken birbiriyle uyum olan kombin ürünler almaya çalışırız. Bu nedenle TV ünitesi oturma grubundan çok farklı olmamalı ve her özelliği ile tamamlayıcı bir ürün olmalıdır. Televizyonlar ve onların tamamlayıcıları üniteler oturma odalarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Son yıllarda popülerliği artan üniteler farklı model ve çeşitlerle her eve hitap eden tasarımlara sahiptir. TV ünitesi ne renk olmalı sorusu ise tamamen evinizin dekoruna ve sizin zevkinize kalmış bir seçenektir.

TV Ünitesi Modelleri

Evlerinizdeki oturma odaları ve salonlar gün içerisinde en çok vakit geçirdiğimiz alanlardan biridir. TV ünitesi de mobilyaların bir parçasıdır. Bu nedenle bu alanlar için seçilen mobilyalar, tamamen zevklerinize uygun ve bakıldığında bir bütün halinde olmalıdır. Vazgeçilmez ev mobilyalarından biri olan Televizyon üniteleri televizyonları sabitlemek ve kullanıldığı alana hoş bir hava katmak için tercih edilmektedir. Son yıllarda ev dekorasyonun önem kazanmasıyla TV üniteleri de duruş, görünüş ve estetiklik açısından farklı tasarım boyutları kazanmıştır. Klasik, modern, spor, avangart tarzda her modelde ürünler tasarlanmaktadır.

Ahşap TV üniteleri her alana sağladığı uyum sebebiyle en çok tercih edilen modeller arasındadır. Ahşap üniteler çoğunlukla evlere kattığı modernlikten dolayı tercih edilmektedir. Diğer çok tercih edilen üniteler ise şöyledir;

 • Kitaplıklı TV Ünitesi,
 • Modern TV Ünitesi,
 • Duvara Monte Edilen TV Ünitesi,
 • Şömineli TV Ünitesi,
 • Metal TV Ünitesi,
 • Ceviz TV Ünitesi,
 • Masif TV Ünitesi,
 • Dolaplı TV Ünitesi,
 • Köşe TV Ünitesi,
 • Cam TV Ünitesi,
 • Mermer Desenli TV Ünitesi,
 • Vitrinli TV Ünitesi,
 • Asma Tavan TV Ünitesi.

TV Ünitesi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Evleriniz için TV ünitesi seçmeden önce ilk olarak ne beklediğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Çünkü üniteler kullanım amaçlarına göre çok farklı modellerde üretilmektedir. Örneğin; geniş saklama alanına ihtiyacınız varsa dolaplı, çok fazla kitap okuyor ve koyacak yer arıyorsanız kitaplıklı bir ünite tercih etmelisiniz. Bu nedenle TV Ünitesi alırken birçok ayrıntıyı göz önünde bulundurmalısınız. TV ünitesi seçerken nelere dikkat etmeliyiz;

 • Ünitenizin diğer mobilyalarınızla uyumuna,

 • TV ünitesinin üretildiği malzemeye,
 • Tarz ve modelinin evle uyumuna,
 • Televizyonun şekli ve görüntüsüne,
 • Ünitenin konulacağı alanın yapısına ve ölçülerine,
 • TV ünitesinin kalite ve dayanıklılığına,
 • En önemlisi ise TV ünitesinin rengine dikkat etmeliyiz.

TV Ünitesi Boyutları

Her evin olmazsa olmazı TV üniteleri, her boyut ve ebatta üretim seçeneği olan bir üründür. Bu nedenle TV ünitesi seçerken, konumlandırılacak oda göz önüne alınmalıdır. İdeal TV ünitesi boyutu televizyona göre seçilmelidir. Çoğunlukla 120 cm ve 180 cm arası üretilen üniteler televizyonun boyutuna göre alınmalıdır. Eğer küçük ekranlı bir televizyonunuz varsa küçük ölçülerde bir ünite tercih etmelisiniz. Büyük ünite hem televizyonun boyutunu daha fazla küçültecek hem de gereksiz bir alan kullanımı yaratacaktır. Aynı şekilde büyük ekranlı bir televizyona küçük ölçülerde TV ünitesi almak ünitenin görüntüsünü kötü etkileyecektir. Bu nedenle TV ünitesi boyutu belirlenirken televizyonla orantısına ve odanın boyutlarına dikkat etmelisiniz.

TV Ünitesinin Renkleri

Üniteler farklı renk ve tasarımlarda üretilmektedir. Çok geniş bir ürün yelpazesi olan bu kategoride ilk olarak eşyalarınıza uygun bir renk seçmeniz gerekmektedir. Mobilyalarınızın rengiyle uyacak bir ünite evinizin içerisinde bir bütünlük oluşturacak ve evinize şıklık katacaktır. TV ünitesi rengi seçilirken evin duvarları da önemli rol oynamaktadır. Duvarlarınızın çok zıt rengi olmayan üniteler evlerinizde çok daha güzel duracaktır.

Eğer alanınız küçük ise ünitenizi pastel ve açık renklerde tercih etmelisiniz.

Eğer evinizde ünitenizi öne çıkarmak istiyorsanız mobilyalarınız ve duvarlarınızdan daha koyu ve daha açık tonlarda ürünler tercih etmelisiniz.

Evlerinizde küçük çocuğunuz varsa açık ve beyaz ürünleri çok fazla tercih etmemelisiniz.

TV Ünitesi Nasıl Konumlandırılmalıdır?

TV ünitesi televizyonun izleneceği en doğru açıya yerleştirilmelidir. İzlenme alanı en doğru olan açı belirlenmeli ve ünite ona göre konumlandırılır. Evlerinizin şekli ve mobilyalarınızın konumları TV ünitesinin yerini belirlemede sizlere yardımcı olacaktır. Burada kişilerin oturma şekilleri ve rahat ettikleri alanlar çok önemlidir. Bu nedenle ünitenin belirlenmiş bir konumu yoktur. Kişiler kendileri için en uygun görünümü seçerek ünitelerini yerleştirmelidir. Bu arada bilinmesi gereken en önemli şey ünitenin mobilyalara biraz uzak olması gerektiğidir. Yerleştirilen ünite koltuklara uzak olursa televizyondan alınacak verim daha iyi olacaktır.

 

TV Ünitesi Dekorasyonları Nasıl Olmalıdır?

Üniteler, çoğunlukla evlerinizi yansıtan ve gözlerin sürekli üzerinde olduğu alanlardır. Bu nedenle TV ünitesi dekorasyonu da oldukça önemlidir. TV üniteleri genellikle çok raflı ve bölmeli olduğu için bu alanlar boş bırakılmak yerine güzel ve minimal ürünlerle dekor edilmelidir. TV ünitesi dekoru yapılırken evinizin tarzına uygun eşyalar seçmelisiniz. Böylelikle hem evinizin havasını değiştirecek hem de ünitenizin boş durmasını engellemiş olacaksınız. Ünite dekorasyonunda en çok mum, çerçeve, biblo ve ufak saksılar kullanılmaktadır. Bu ürünlerden zevkinize uygun olanlarını kullanabilir veya kendi zevkinize göre farklı eşyalarla ünitenizi dekor edebilirsiniz.

TV Ünitesi mobilyamevime farkı ile uygun Fiyatları

Televizyon ünitesi fiyatları her bütçe uyacak şekilde şekillenmiştir. Zamanla her eve girmesiyle birlikte birçok marka her bütçeye uygun ürün üretmeye başlamış, böylelikle modele ve kaliteye göre değişen fiyatlar ortaya çıkmıştır. TV ünitesinde fiyatı etkileyen en önemli faktörler kullanılan malzeme ve ürünün tasarımıdır. Her eşyada olduğu gibi ünitelerde de kalite ne kadar artarsa fiyatta aynı oranda artmaktadır. Genel olarak bakılırsa TV ünitesi fiyatı 150 TL ve 5.000 TL arasında değişmektedir. Bu geniş fiyat aralığında bütçenize en uygun üniteyi seçebilirsiniz.

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır