Oyuncu Koltuğu Özellikleri

Oyuncu koltuğu özellikleri öncelikle kullanım alanlarına göre incelenmelidir. Oyuncu koltukları, uzun süre oynanan oyunlarda, oyuncunun en rahat ettirebileceği şekilde tasarlanmakta ve üretilmektedir. Oyuncunun rahatlığı açısından kapsamlı bir üründür. Bu konfor amacıyla tasarlanan ürün; yüksek sırt bölümü ve yan kol dayama yerleri bulunmaktadır. Koltuk yüksek sırt bölümünde yanlara doğru hafif kıvrımlı tasarımlar yapılmaktadır. Oyuncu koltuğunun yan kol dayama yerleri ise; ergonomik dizayn edilmiş olunup rahatlık açısından yüksek avantaj elde edilmektedir. Uzun süre oturmalarda bel kısmının rahat etmesi amaçlanıp ortopedik tasarımlar geliştirilerek yapılmaktadır. Oyuncu koltukları sağladığı rahatlık kadar modern görünüme de sahiptir. Özelikle sırt kısmında ki görünümle dizayna farklılık katmak amacıyla renklendirilmektedir. Profesyonel oyunlar için oyuncu koltuğu özellikleri farklı model ve tasarım açısından değişkenlik göstermektedir. Genellikle spor görünümde üretilen bu koltuklar son yılların revaçta olan ürünleri arasında yer almaktadır.

Oyuncu Koltukları Özellikleri ve Kullanım Alanlarına Göre

Oyuncu koltukları özellikleri kullanım alanları baz alınarak incelendiğinde; ürünlerin oyuncu koltuğu fiyatları ve oyuncu koltuğu çeşitleri açısından öncelikli kriterler arasında yer almaktadırlar. Buna bağlı olarak oyuncu koltuğu satın alırken fiyat/performans açısından en uygun ürünü bu kriterlere bağlı kalarak araştırılmaktadır. Bazı oyuncu koltuğu modellerinde ses hoparlörü yer almaktadır. Bazı oyun konsollarında ise ekranı direkt olarak kontrol edebilme özelliği yer almaktadır. Oyuncu koltuğu fiyatları üründen beklenilen performansa göre değişkenlik göstermektedir. Oyuncu koltuğu çeşitlerini ne amaçla satın alınmak isteniliyorsa o kritere uygun ürünler araştırılmalıdır. Farklı çeşit, ebat ve görünümde üretilen oyuncu koltuklarını incelerken kullanım alanı ve amacı önem arz etmektedir. Başlıca belirleyiciliği oyuncu koltukları fiyat seçenekleri kıstasıyla değerlendirilmektedir.

Oyuncu Koltuğu Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Oyuncu koltuğu özellikleri açısından dikkat edilmesi gereken kriterler şu şekildedir:

 • Dikkat edilmesi gereken ilk kriter oyun koltuğunun ergonomik yapısıdır. Oyun oynama sırasında bel bölgesi, sırt bölgesi ve boyun bölgesinin rahat edebilmesi son derece önemlidir. Oyun koltuğunun ergonomik yapısı öncelikle kullanıcıda konforu sağlamak amaçlı üretilmiştir. Oyun koltuğunun ergonomik yapısı sayesinde vücudun bu hassas alanları zarar görmemektedir.
 • Bir diğer önemli nokta ise oyuncu koltuğunun sağlamlığı olmalıdır.  Üretiminde kullanılan malzemeler öncelikli olarak oyuncu koltuğunun sağlamlığını hedeflemektedir. Bu sağlamlığı ayaklarının üretiminde kullanılan malzemeler belirleyicilik etkin rol oynar.
 • Oyuncu koltuklarının alımında mevcut sandalyenin ayarlanabilir olması çok önemlidir. Koltuğun yükseklik ayarı boyun, bel ve sırt rahatlığı için gereklidir.
 • Koltuğun derinliği de çok önemlidir. Örneğin minyon tipli bir alıcı derinlik ölçüsü yüksek bir koltuk tercih etmemelidir. Bu ebat oranı koltuk minderinin sırt kısmından koltuğun ucuna kadar olan alanı kapsamaktadır.

Oyuncu Koltuğu Markaları

Oyuncu koltuğu özellikleri baz alınarak birçok çeşitte üretilmektedir. Oyuncu koltuğu çeşitleri  ele alındığında ebatları, fiyat, özellikler, model, renk ve kullanıcı yaşı ve benzeri sebepleri açısından farklılıklar göstermektedir. Başlıca oyuncu koltuğu markaları şunlardır:

 • X drive
 • Türksit
 • X Prime
 • Rampage
 • MSI
 • X Fly
 • Aerocool
 • Calitte
 • HP
 • Cougar
 • Delta
 • Uzay Ofis
 • Everest
 • Dragon
 • Game Master

Oyuncu Koltuğunun Kullanım Ömrü

Oyuncu koltuğu özellikleri içerinde merak edilen bir diğer konu ise oyuncu koltuğunun kullanım ömrü en önemli kriterlerden biridir. Mekanizması yeteri kadar sağlam üretilmemiş herhangi bir oyuncu koltuğu zamanla deforme olacaktır. Bu koltuk türleri yeterince sağlam bir üretime sahip değilse veya kötü bir kullanıma maruz kaldıysa zamanla hırpalanacak ve hatta kırılacaktır. Bu gibi sorunları önlemek için üretim mekanizması sağlam bir ürün seçmek gerekmektedir. Ergonomik ve sağlam oyuncu koltukları uzun seneler gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Eğer üretiminde kullanılan malzemeler sağlam ise herhangi bir sorun yaşamaksızın uzun seneler kullanabilirsiniz.

Oyuncu koltuğunun Yıldız Ayağı denen ana temel bir mekanizması vardır.  Bu ayak metalden üretilmelidir. Bu üretim malzemesinin metal olması kullanıcıya kg limit olmaksızın sorun yaşamadan kullanım rahatlığı sunar. Bir diğer üretim malzemesi ise alüminyum ayaktır. Alüminyum ayaklı oyuncu koltukları da diğer metal ayaklı koltuk kadar sağlamlık garantisi vermektedir.

Oyuncu Koltuklarında 360 Derece Kuralı

Oyuncu koltuğu özellikleri arasında dikkat çeken bir hususta koltuğun 360 derece kuralıdır. Kullanışlı bir oyuncu koltuğu almanın en önemli kıstaslarından bir tanesi de bu kuraldır. Tamamen Oyuncunun konforu amaçlanarak üretilen oyuncu koltuklarının; Sağa, sola, öne, arkaya, yukarı ve aşağı olacak şekilde 360 derece ayarlanabilir olması büyük konfor sağlayacaktır. Oyuncu koltuklarının 360 derece özelliği sayesinde ağrılarınızda yüksek miktarda hafiflemiş olacaktır.

Oyuncu Koltuklarında Kullanılan Tekerlekler

Oyuncu koltuğu özellikleri arasında ki bir diğer önemli şey ise üretiminde kullanılan tekerleklerdir. Oyuncu koltuklarında tekerlek sistemi kaliteli, ağır yüklere kaşı da dayanıklı ve sağlam olmalıdır. Çünkü en alt kısımda yer alan bu sistem hem hareketi hem gücü kontrol etmektedir. Kolaylıkla hareket ettirebilmesi ve kullanıcıya hareket özgürlüğü sağlaması gerekmektedir. Bu tekerlekler son derece dayanıklı malzemelerden üretilmiş olunmalı ve uzun ömür kullanıma hizmet etmelidir.

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır