Oda Metrekare Hesaplaması

Zemin döşemeyi, mobilya düzenlemeyi veya yatak odanızı genişletmeyi düşünüyorsanız oda metrekare hesaplaması işlemi devreye girer. Amerika Birleşik Devletleri'nde çoğu zemin, mobilya ve diğer malzemeler ayak olarak ölçülür, bu nedenle oda boyutlarını metrekare olarak hesaplamak mantıklıdır. Ancak mobilya, zemin veya dünyanın herhangi bir yerinden oda arkadaşınız olabilecek birini arıyorsanız, odanızın alanını metrekare olarak hesaplamalısınız. Dikdörtgen bir odanın alanını metrekare cinsinden hesaplamak için, metre cinsinden uzunluğu metre cinsinden genişlikle çarpın. Odanın şekli değiştiyse, şekli tek tek dikdörtgenlere bölün, her birinin alanını metrekare olarak hesaplayın ve ardından tüm dikdörtgenlerin alanını metrekare olarak ekleyin.

Oda Metrekare Hesaplaması İçin Uzunluk ve Genişlik Ölçülmesi

Oda metrekare hesaplaması için uzunluğunu ve genişliğini bilmeniz gerekir. Sonuçları metrekare olarak göstermek istiyorum, bu yüzden her iki ölçümü de metre cinsinden yapmam gerekiyor. Çoğu şerit metrenin tek taraflı ölçümleri vardır, bu nedenle şerit metrenin sağ tarafını okuduğunuzdan emin olun, hataları azaltmak için ölçümlerinizi takip edin ve unutursanız yeniden ölçmek zorunda kalmazsınız. Ayakta duran kısmı zaten ölçtüyseniz, tekrar ölçmenize gerek yoktur. Bunun yerine, bir hesap makinesi alın ve her bir ölçümdeki fit sayısını metreye dönüştürmek için 3.2808'e bölün. Odanın bir kenarının uzunluğu 13 fit ise, dönüşüm 13 3.2808 = 3.96 metre olacaktır.

Odanın Alanını Hesaplamak

Odanın uzunluk ve genişliğini metre cinsinden öğrendikten sonra alanını uzunluk ve x genişlik = alan formülü kullanılarak hesaplanması gerekir. Örneğpin oda 4 metre uzunluğunda ve 3 metre genişlikte ise alan 4 metre x 3 metrre = 12 metrekare olur.

Diğer bir örnekte ise oda

- 6 METRE UZUNLUĞUNDA VE 5 METRE GENİŞLİKTE

- ALAN 6 METRE X 5 METRE = 30 METREKARE olacaktır.

Metre cinsinden ölçümler başka bir ölçüm ile çarpıldığı zaman karışıklığın önlenmesi için sonuç her zaman metrekare şeklinde olmalıdır.

Tek Şekilli Olan Odaların Ölçülmesi

Formül odanın kare mi dikdörtgen mi olduğudur, ancak odanın L şeklinde olduğu veya odadaki mobilyaların etrafındaki boş alanı ölçmek istediğiniz zamanlar vardır. Bu durumda, en kolay yol odanın şeklini ayrı dikdörtgenlere bölmektir. Her bir dikdörtgenin alanını metrekare olarak hesaplayın, ardından odanın toplam alanını metrekare olarak elde etmek için alanı ekleyin.

Örnekte birisi 2 metre x 5 metre

Diğeri de 5 metre x 4 metre ölçen 2 dikdörtgen şeklinde parçalanan L şeklinde bir oda mevcutsa ilk  dikdörtgenin alanbı 2 metre x 5 metre = 10 metrekare olur.

Diğer yandan da ikinci dikdörtgenin alanı :

- 5 metre x 4 metre = 20 metrekare olur.

- Genel olarak odanın tüm (toplam) alanını ölçmek için:

- 10 metrekare + 20 metrekare = 30 metrekare olur.

Boya ve Mobilya Yerleşimi İçin Oda Metrekare Hesaplamasında Gerekli Malzemeler

Oda metrekare hesaplama için gerekli malzemeler:

1. El terazisi

2. Cetvel

3. Kalem, kağıt

4. Hesap Makinesi

Boya ve Mobilya Yerleşimi İçin Oda Metrekare Hesaplaması

Bir odanın büyüklüğünü metrekare olarak belirlemek zor bir işlem değildir. Küçük bir formülle bu hesaplamayı yapmak çok kolay. Bir odaya hangi mobilyaları alacağınızı merak ediyorsanız, odanın genişliğini ve yüksekliğini ölçerek başlayabilirsiniz. Bu iki ölçümün çarpımı odanın alanını metrekare olarak verir. "Bir duvarın metrekaresi nasıl hesaplanır?" sorusunun cevabı. Çok basit. Bir odanın metrekaresini hesaplama prosedürü şu şekilde oluşturulabilir:

1- Oda genişliği x Oda uzunluğu = Oda alanı

2- Oda genişliği Odanın uzunluğu x 2 = Odanın çevresi

Alan hesabı dikdörtgen alanın uzun ve kısa kenarlarının ölçülen değerlerinin çarpılması sonucu elde edilir. Toplam duvar boyutu, odanın çevresi ve yerden tavana olan yüksekliği hesaplanarak elde edilir. Metrekare başına duvar formülü, bir duvar veya tavan boyamak için kullanışlıdır. Metrekare alanını hesapladıktan sonra mobilya hesaplayıcıyı kullanarak gerekli alanı yaratmaya başlayabilirsiniz. Bir ev için doğru mobilyalar düşünülürken, öncelikle her odayı ölçmelisiniz.

1. Oda genişliği Oda uzunluğu x2 = Oda çevresi,

2. Oda çevresi x Duvar yüksekliği (tavan yüksekliği) = Duvar alanı (metrekare)

3. Odada kapılar ve pencerenin metrekaresi.

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır