Mobilya Ürünleri Hangi Ağaçlardan Yapılır

İnsan yaşamının olduğu her yerde mobilyalar kullanılmaktadır. Evlerde, ofislerde ya da açık alanlarla kullanılması insanların rahat etmelerini sağlamaktadır. Ancak mobilya ürünleri hangi ağaçlardan yapılır sorusu bu rahatlık için önem taşımaktadır. Mobilyaların kullanışlı ve güzel olmasını sağlayan en önemli unsur mobilyada kullanılan malzemedir.

Hem sağlam hem ömrü uzun kullanım imkânı sunan mobilyalar, kaliteli ağaçlardan yapılmıştır. Ağacın kaliteli olması büyük rol oynasa bile bu ağacın işlenmesi, mobilyanın işçiliği ve üretimi sırasında kullanılan diğer malzemeler de önem taşımaktadır. Genellikle klasik bir tasarımı olan mobilyaların üretiminde dayanıklı, sert ve uzun süre kullanım imkânı olan ağaç türleri tercih edilmektedir.

Hangi Ağaçlar Daha Dayanıklıdır

Mobilyaların uzun ömürlü olması kadar dayanıklı olması da önem taşımaktadır. Bu noktada hangi ağaçlar daha dayanıklıdır sorusunun cevabı önemini ortaya koymaktadır. Mobilyanın uzun ömürlü, dayanıklı ve sağlam olması kullanıcıların göz önünde bulundurdukları konulardır.

Dayanıklı ağaçlar arasında ceviz ağacı ilk sıralarda yer almaktadır. Ceviz ağacı ağır ve sağlam bir ağaç türüdür. Bunun yanı sıra çok iyi cila tutması ile de bilinir. Ceviz ağacından başka meşe ağacı da dayanıklı ağaç türleri arasında yer almaktadır. Dayanıklı ağaç türleri arasında çam ağacı da yer alır. Çam ağacı işlendiğinde uzun süre kullanım imkânı sunar. Ayrıca kolay bulunur olması yönüyle de sıkça tercih edilen bir ağaç türüdür.

Mobilya Üretiminde Kullanılan Ağaç Türleri

Mobilya üretimi sırasında masif ve ağaç kaplama levha gibi çok çeşitli ağaç türlerinden faydalanılmaktadır. Mobilya üretiminde kullanılan ağaç türleri değişen moda koşulları ve tercih edilen malzemenin piyasada olup olmamasına bağlı olarak zamanla değişmektedir.

Örneğin ülkemizde önceden karaağaç mobilya üretiminde sıkça kullanılmıştır. Daha sonrasında temin edilmesinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle doğu kayını, ceviz, kızılağaç, meşe, dışbudak, kestane, akçaağaç, ıhlamur vb ağaç çeşitlerinin kullanımına gidilmiştir.

Genellikle yapraklı ağaç çeşitlerinin mobilya üretiminde kullanımı iğne yapraklı ağaç çeşitlerine kıyasla daha fazla kullanılmaktadır. Son zamanlarda ibreli ağaç çeşitlerinin odunları modern ve klasik mobilya çeşitlerinin üretiminde tercih edilmektedir.

Ağaç kökenli malzemelerin öncelikle masif hammadde, daha sonra yonga levha ve lif levha gibi yarı mamullerin üretilmesiyle mobilya sektöründe kullanım alanı daha da yaygınlaşmış haldedir.

Ülkemizde kaliteli mobilya üretiminde ceviz, karaağaç ve meşe gibi yapraklı ağaç çeşitleri tercih edilmektedir. Genel olarak iğne yapraklı ağaç çeşitleri ve bazı yapraklı ağaç çeşitleri kayın, kavak gibi çeşitler astar kaplama olarak daha yaygın kullanılmaktadır.

Ceviz Ağacı ile mobilya üretimi

Ceviz ağacı, dağınık gözenekleri bulunan, sarı, gri ya da kahve renkli, ağır yapıda bir ağaç çeşididir. Estetik bir şıklığa ve değişik desenlere sahiptir. Köklerinde bulunan simetrik desenleri birçok farklı üründe kullanılması için de olanak sağlar. Şık ve dekoratif bir görünüme sahip olması ve sağlam olması nedeniyle mobilya sektöründe kullanıma uygundur.

Mobilya sektöründe birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Sandalye, masa, komodin gibi farklı modellerde kullanıma uygundur. Daha çok masif ahşap olarak kullanımı tercih edilmektedir.

Ceviz ağacından üretilen mobilyalar istenilen her alanda ve her rengin yanında kullanmaya uygun özelliktedir. Ceviz mobilyalar bulundukları mekânlara uyum sağlarlar. Bu yönüyle tamamlayıcı bir ürün olarak düşünülebilir. Ceviz ağacı mobilyalarda koyu ve açık renk seçenekleri yer almaktadır. Bulundukları ortama daha doğal bir görünüm katarlar. Ceviz ağacından temin edilen mobilyanın temizliği de oldukça kolaydır. Mobilya uygun bir temizlik jeli ve nemli bir bez yardımıyla silinerek temizlenir. Ancak yılda en az bir kez cila atmak gerekmektedir. ceviz ağacından üretilen mobilyalara cila atmak, ürünün daha parlak ve uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır.

Gürgen Ağacı ile mobilya üretimi

Mobilyanın sağlam ve kaliteli olmasını sağlamak amacıyla gürgen ağacı kullanılması doğru olacaktır. Gürgen ağacı sert ve dayanıklı bir ağaç türüdür. Genellikle Karadeniz Bölgesi’nde yetişen gürgen ağacının iki türü vardır. Bu iki türün biri Karadeniz’de, diğer türü daha çok İran’da yetişmektedir. Klasik mobilya üretiminde tercih edilmesinin nedeni sert ve dayanıklı bir yapıya sahip olmasıdır. Mobilyanın uzun ömürlü olması için olmazsa olmaz ağaç türü gürgen ağacıdır.

Gürgen ağacının esnemesi diğer ağaç türlerine göre daha zor olduğundan dolayı işlemesi zordur. Ancak alanında uzman ve deneyimli ustalar gürgen ağacını işleyebilmektedir. Bu sert ağaçların yardımı sayesinde kaliteli ve dayanıklı mobilyaları üretmen mümkün hale gelmektedir.

Huş Ağacı ile mobilya üretimi

Mobilya üretiminde tercih edilen huş ağacı doğru bir seçimdir. Kaliteli mobilya ağacı olarak da öne çıkmaktadır. Koltuk üretimi, sandalye yapımı ve oyma motifli mobilya imalatında sıkça tercih edilmektedir. Yapısı sıkı ve ince olduğu için bükülebilir bir yapısı mevcuttur. Darbelere karşı oldukça dayanıklı bir ağaç türüdür. Zor kırılan bir yapısının olması önemli özellikleri arasında bulunmaktadır. Açık havada uzun süre kaldığında çürüme özelliğinin olması dezavantaj gibi görünse de işlendikten sonra bu risk ile karşı karşıya kalınmayacaktır. Boya ve verniği iyi tutan bir ağaçtır. Bu özellikleri nedeniyle mobilya üretimi alanında sıkça tercih edilen bir ağaç türüdür.

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır