Kumaş Boyası Nasıl Kullanılır ?

Eskiyen ya da renginden hoşlanmadığınız kıyafetlerinizi atmanıza gerek yok. Bunun yerine kumaş boyası yardımı ile boyayıp kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Kumaş boyama işlemi oldukça basit bir işlemdir. Özünde yatan sonuç mesela siyah pantolonunuz yıkama sonucunda füme rengini aldı bu pantolonu boyayıp istediğiniz görünüme geri getirebilirsiniz. Kumaş boyaması için bir tane kumaş boyası gerekmektedir. Buna ek olarak renk sabitleyici olması gerekmektedir. Bu iki malzemeyi elde ettikten sonra ya çamaşır makinesine sahip olmalısınız ya da iki adet kova bulmalısınız. Kumaş boyama işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de boyanacak olan kıyafetin tek renge sahip olmasıdır. 

Kumaş Boyası Nereden Alınır ?

Kumaş boyasını oldukça fazla yerde satan kişiler vardır. ulaşımı kolay olan bir üründür. İnternet sayfaları üzerinden de bu ürüne erişebilirsiniz. Dilediğiniz renk ve tonları bulunan renk skalasından arzu ettiğiniz rengi seçebilirsiniz. Bu toz boyanın yanında bir tanede renk sabitleyici almanız gerekmektedir. İşlemi bütünü ile tamamlamak istiyorsanız renk sabitleyici alınmalıdır. Çünkü renk sabitleyici, boyanan kumaş yıkandığını zaman rengin akmaması solmaması için gereklidir. Renk solmasına engel olacaktır.  genele bakıldığında ince katlar boyanırken bir paket toz kumaş boyası yeterli olmaktadır. kalın kot ya da normal pantolon, ceket ya da kaban gibi parçalarda tek bir parçaya en az bir adet paket kumaş boyası kullanımı gerecektir.

Kumaş Boyama Yöntemleri

Kumaş boya işlemi yapılırken tercih edilebilecek üç farklı yöntem bulunmaktadır. İlki kumaşı manuel bir şekilde boyamak, ikincisi çamaşır makinası yardımı ile boyamak, sonuncu yöntem ise kumaş boyamak için üretilen özel boyalardan yararlanmak. Bu işlemi yapmak isteyen bireyler istedikleri yöntemi seçebilirler. Üç yöntemin de kendi içinde zorluğu ve yorucu kısımları bulunmaktadır. Elde boyama işlemi makinede boyama işlemine göre oldukça zordur. Bununla birlikte modelli bir kumaş boyaması yapılırken diğer ikisine göre kolay bir sonuç vermektedir. Boyamak istediğiniz kumaş yüzeyinin genişliğine bağlı olarak üç yöntemden bir tanesini seçebilirsiniz. 

Manuel Kumaş Boyama Yöntemi

Kumaş boyama işleminde tercih ettiğiniz yöntem manuel yöntem ise, tencere içinde kumaşı boya ile birlikte kaynatmalısınız. Bunun sonucunda kumaşın derinliklerine kadar boya kumaşa işleyecektir. Kaynatma işlemi yapıldıktan sonra yapılması gereken işlem soğuk su dolu olan bir leğene kumaşı almak olacaktır. renk sabitleyici dökülmesinden önce boyanın sıcak bir şekilde kıyafet üstünde kalmaması için soğutma işlemi uygulanması gerekmektedir. Soğutma yöntemi yapıldıktan sonra kıyafetin üzerine renk sabitleyici dökülebilir. Yönergelere uygun bir biçimde beklenir. Kıyafet en sonunda sıkılır suyu süzülür devamında ise kuruması içi asılır. Bu işlemleri aşama aşama yaptıktan sonra istediğiniz görünüme kıyafetiniz kavuşmuş olacaktır. fakat aşamaların hiçbirini atlanmamalı ve doğru bir şekilde uygulanmalıdır.

Çamaşır Makinesinde Boyama Yöntemi

Çamaşır makinesi ile kumaş boyama yöntemi içerisinde boyama yapmak manuel yönteme göre daha kolay bir işlemdir. Makinenin içinde olan biten tüm boyama işlemi sonunda, boyası yapılmış, kurumaya hazır bir biçimde kumaş elde etmiş olacaksınız. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kumaşın ıslak kumaş olmasıdır. Bu işlem için önerilen ıslatma yöntemi, çamaşır makinesi içerisinde bulunan programlar arasında en kısasını seçmek ve bu kısa programda çamaşırların ıslanmasını sağlamaktır. Islatılan kumaşlar bir sonraki aşamaya geçmeye hazırdır.

Çamaşır Makinesinde Boyama Yönteminde Hangi Malzemeler Gerekli ?

Çamaşır makinesi ile boyama yaparken, kullanılan boyanın en iyi biçimde kullanılması gerekmektedir. Kapak kapandıktan sonra değişiklik yapılmayacağından dolayı gerekli olan bütün önergeler yerine getirmeniz gerekmektedir. Bunun ilk aşamasında kumaşın muhakkak ıslanması vardır. ikinci safhada ise kumaşın kalınlığı baz alınarak yeterli oranda boya hazırlamak olacaktır. tek bir paket boya için ince kat bir kumaşa sahip bir kıyafet olmalıdır. daha fazla paketler kalın kumaşlar üzerinde kullanılmaktadır.  Boya hazırlama aşamaları vardır. bunlar;

1. Bir su bardağına dökülen kumaş boyası

2. Kumaş boyasının içine bir tatlı kaşığı tuz eklenir

3. Tuz ile birlikte bir yemek kaşığı sirke eklenerek hepsi birlikte karıştırılır

4. Bardaktan bir parmak eksik olacak şekilde sıcak su eklenir

Tuzun eklenme sebebi rengin sabitlenmesini sağlamasıdır. Sirke eklenme sebebi ise boyanın kumaş üzerinde daha kalıcı olmasına yardımcı olmasından kaynaklanmaktadır. Sıcak su koyulmasının sebebi boyanın iyice çözülmesi için gerekli olan bir malzeme olmuştur. Bütün malzemelerin eklenmesi sonucunda oluşan karışım makine içinde olan kumaşın üzerine rastgele dökülebilir.

Makinede Boyama İşlemi Nasıl Yapılır ?

Boyanacak olan kumaşın üstüne boya döküldükten sonra, çamaşır makinesinin deterjan koyulan kısmı açılmalıdır. Bu bölümde bulunan yumuşatıcı alanına renk sabitleyici dökülmelidir. Çamaşır makinesi çalıştırılırken 80 ya da 90 dereceye kadar ulaşan programlar tercih edilmelidir. Bunun ile birlikte makineye sıkma yaptırılmamalıdır. Sıkma yapılmaması oldukça önemli dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Eğer makinede sıkma programı olmadan çalışan bir program yok ise en düşük ayara getirmeli sıkma işlemini bu şekilde yaptırmalısınız. Yıkama ile boyama işlemi yapıldıktan hemen sonra kumaş asmaya hazır bir halde olacaktır. boyama işlemi gerçekleştikten sonra makine içerisinde boya olabilir. Bu boyanın geçmesi için yapılması gereken işlem deterjan alanına çamaşır suyu eklemek ve makineyi tekrar çalıştırmak olacaktır.

Hazır Kumaş Boyalarında Dikkatli Olunması Gereken Noktalar

Hazır kumaş boyaları, fırça ya da sünger yardımı ile kolayca uygulanabilen ürünlerdir. Boyamak istediğiniz alan tamamını kaplamıyorsa parçanın üstünde desen oluşturmak istiyorsanız bu şekilde de uzun süreli kullanmak istiyorsanız tercih etmeniz gereken yöntem kumaş boyası olmalıdır. özel paketler içerisinde oldukça fazla renk skalası ile istediğiniz desenleri istediğiniz renk tonunda ortaya çıkartabilirsiniz. Bu kumaş boyaları kimyasal malzeme içermeden üretimi tamamlanmaktadır. Kıyafet üzerine bir şablon çizmek ve buna uygun olan boyamalar işinizi kolaylık sağlar. Kumaş boyama aparatları ile renkler birleştiğinde ihtiyacınızı karşılayacaklardır. Boyama işlemi esnasında alt katmanların boya almaması için araya poşet serilebilir. Bu durumda tek bir kat boyayarak desenin başka kumaşlara geçmesi önlenmektedir.

Kumaş Boyası Satın Almak

Kumaş boyaları çeşitli yerlerde bulunmakla birlikte aktarlar bu ürünleri hep elerlide bulundurmaktadırlar. Farklı renkleri elde etmek için ana renkleri karıştırabilirsiniz ya da fazla renk skalasına sahip olan yerlerden istediğiniz tonda boya alabilirsiniz. Bulamamanız durumunda aktarlardan kumaş boyası istemeli istediğiniz renk oluşturmak için renk seçimi yapılmalıdır. Kumaş boyaları aktar  içerisinden alınmak istenmiyorsa daha profesyonel kumaş boyaları tercih edilmek isteniyorsa hobi dükkanlarında bu boyaları bütün çeşitleri ile bulabilirsiniz. Eğer aramanıza rağmen hala istediğinizi bulamadıysanız bu kez de internet sitelerini ziyaret edebilir ve ürünü sipariş verebilirsiniz. Bu kumaş boyaları fırça ya da birbirinden farklı aparatlar ile uygulanacağından dolayı malzeme eksiklerinin de boya ile birlikte giderilmesi gerekmektedir. Şablon  gibi ürünler yardımı ile istediğiniz desen sonuçlarını oldukça büyük kumaşlar üstünde bile başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Önceden rengi kumaşı ve almak istediğiniz parçaları belirledikten sonra uzun ömürlü rengi canlı olan bir sürü kıyafete sahip olabilmeniz mümkün.

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır