Koltuk Yırtıkları Tamiri

Koltukların yıpranmaması için bazı önlemler alınsa da koltuk yırtıkları oluşmaya başlar. Bu nedenle de Koltuk yırtıkları tamiri nasıl yapılır diye bazı çözüm önerileri aranmaya başlanır. Bazı kişiler koltukları yıpranmaya ve sigara yanıklarına karşı örtü ile korumaya çalışmaktadır. Yıpranan koltukları saklamak için de şık ve dekoratif örtülerle bunu saklamanız mümkündür. Ancak bunu yapmak istemiyorsanız bazı önlemler alabilirsiniz.

Koltuk Yırtıkları Tamiri Nasıl Yapılır?

Koltuk yırtıkları tamiri nasıl yapılır diye merak ediyorsanız bu noktada birçok çözüm önerisi vardır. Bunlar;

1.Raptiyeleme işlemi

2.Dikiş

3.Yama

4. Kumaş Yapıştırıcısı

Raptiyeleme İşlemi

Raptiyeleme için döşemenin ek yerlerine yakın olan bölgelerden sökülen kumaşları mobilyalar için kullanılan özel raptiyeler ile yerine tutturmanız mümkündür. Bütün mobilyanıza eşit bir şekilde bu raptiyelerin uygulanması sonucunda yırtığı bu şekilde onarabilirsiniz. Bu şekilde hem yırtığı onarabilirsiniz hem de mobilyanıza farklı bir ambiyans katmış olursunuz.

Yırtılan Koltuğa Dikiş Yapmak

Sanılanın aksine küçük yırtıkları dikmek iyi sonuç verir. Olağanüstü olduğunu düşünebilirsiniz, ancak unutmayın, o yırtıkların orada olduğunu yalnızca siz biliyorsunuz. Bu nedenle de sizin gözünüze battığı gibi kimsenin gözüne batmayacaktır. Kumaşla tam olarak aynı renkte bir iplik bulup dikkatlice dikerseniz, kimse orada olan yırtılmayı fark etmeyecektir.

Yırtılan Koltuğa Yama Yapmak

Koltuğun arkasında ve altında genellikle ekstra kumaş bulunur. Döşeme, kumaşın kenarları küçük bir kenar boşluğu bırakarak kenarlarla çakışacak şekilde yapılmaz. Bu kalıntı, koltuk hasar gördüğünde hayat kurtarabilir. Oluşan yırtık dikişe sığmayacak kadar büyükse, yırtığı yamalamak için koltuğun kendi kumaşı ile yama yapabilirsiniz. Yani koltuğun ek kumaşını kullanabilirsiniz. Bu iş için kalın ip kullanmak yerine kumaşı yapıştırmak için özel bir yapıştırıcı seçebilirsiniz.

Kumaş Yapıştırıcıları

Koltuk yırtıkları tamiri için oluşan yırtığa yama yapıştırmak için yeterince büyükse, iğneyi ve ipliği bir kenara koyup özel bir kumaş yapıştırıcı kullanmanız önerilir. Bu yapıştırıcıların doğru uygulandığında mükemmel sonuçlar verdiğini göreceksiniz.

Son olarak eğer koltuk çok yırtılmışsa ve tamir edilemeyeceğini düşünüyorsanız mutlaka bu konuda bir uzmana başvurun. Bir uzmanın kolayca çözebileceği sorunlar, başarısız bir müdahale sonrasında tamamen çözülemez hale gelebilir.


 

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır