Çocuğa Yatak Alınırken Nelere Dikkat Etmeli ?

Çocukların sağlığı, gelişmesi ve huzuru için rahat bir gece uykusu muhakkak olmalıdır. iyi bir uyku için de kesinlikle iyi bir yatak almak şarttır. Çocuklar her alanda uyuyabilir algısı yanlıştır. Çocuğun nitelik içeren bir uyku evresi geçirmesi gereklidir. Bu nitelikli uyku evresi için yatak seçiminin doğru bir biçimde yapılması gerekmektedir. Çocuk odası için yatak seçimi yaparken en başta dikkat etmeniz gereken çocuğun yaş aralığı olmalı ve bunu göz önünde bulundurmalısınız. Büyümesi hızla devam eden çocukların fiziksel gelişimine dikkat edilmelidir. Bebeklik evresinden çocukluk evresine geçen çocuğa yatak alınırken fiziksel büyümesi kullanım süresi gibi pek çok etken göz önünde bulundurulmalıdır. Dikkat edilmesi gereken bir başka hususta çocukların yataktan düşme ihtimallerinin olmasıdır. Bu sebepten dolayı alınan yatakların çok yüksek olmamasına dikkat edilmelidir. Çocuk için seçilen yatağın ortopedik yatak olması da olumlu bir gelişim sağlayacaktır. Kas ve omurga sistemi için oldukça önemli olan bu yataklar iskelet sistemini uyku esnasında desteklemekte ve uyumalarına yardımcı olmaktadır.

 0-2 Yaş İçin Yatak Seçimi

Bebekler ilk 6 ay boyunca genellikle anne ile birlikte yatarlar. 6. Aydan sonra bebeğin artık kendine ait bir yatağının olması ve ona geçmesi uygun görülmektedir. Bebeklere özel yatak seçimini bazı başlıklar altında inceleyebiliriz.

Yalnızca Bebeklere Özgü Model Tercih Edilmeli

Bebeklerin hayatlarının ilk senesinde yumuşak olmayan ayrıca nefes alabilen dokuda yataklarda yatmaları önemli bir husustur. Yetişkin yataklarının bebekler için önerilmemesinin temelinde bu yatmaktadır ve omurga gelişimi yönünden de önerilmemektedir. Yatakları üreten firmalar bebekler için yüksek densiteye sahip özel yataklar üretmektedir. Yatak alırken bu tarz yatakların özelliklerini karşılaştırıp içlerinde size en mantıklısını hangisi ise onu belirlemeli ve almalısınız.

Temel Özellikler Göz Önünde Bulundurulmalı

Bebek yatağı için iyi olan temel özellikler;

  • Bebek yatağının nefes alabilen dokuya sahip olması
  • Bebek yatağının çok yumuşak olmaması
  • Bebek yatağının zarar veren kimyasallar içermemesi
  • Bebek yatağına çekilen çarşafın bebek cildine temas uygunluğunun olması ve bu çarşafın yıkanabilir bir yapıda olması
  • Kullanılan dolgu malzemelerinin organik malzemelerden olması

Gibi temel özellikler bulunmaktadır. Bu temel özellikler es geçilmemeli hepsine ayrı ayrı dikkat edilmelidir. Sonucun da ise rahat ve güvenli bir yatak elde etmiş olacaksınız bebeğiniz için.

Boyutu Doğru Olan Yatak Seçimi Yapılmalı

Bebek boyu ile yatak birbirine her zaman orantılı olmalıdır. bebek fiziksel gelişim gösterdikçe yataklar bu özellik açısından değişime uğramalıdır. Yatağınızın bebek beşiğine ya da park yatak kısmına tam uyması önemli bir durumdur. Yatak ile beşik arasında iki parmağı geçen boşluk olmamalıdır. Bunun sonucunda düşme gibi durumlar meydana gelebilir. Beşik boyu ve beşik konumu önemli noktalardır. Bunlara her zaman dikkat edilmelidir.

Yatak Alırken İkinci El Seçmeyin

Bebek gelişimi oldukça önemli bir durumdur. İnsanın her evresinde bu durum önemlidir fakat yaşanılan ilk yıllarda gelişim oldukça fazla önem taşımaktadır. Bebekler için ikinci el ya da eskimiş yatak kullanımı omurga gelişimini kötü etkileyecektir. Bununla birlikte konfor açısından düşük seviyeye gelecek sonucunda ise egzama, astım ya da alerji riski artacağından tavsiyesi kesinlikle yapılmamaktadır. Bebeğinize yatak seçimi yaparken hem temizliğine hem de rahatlığına dikkat etmelisiniz.

2 Yaş Ve Üstü İçin Yatak Seçimi

Bebeklik döneminden çocukluk dönemine geçilen aşamada önemli noktalardan bir tanesi de beşikten karyolaya geçme dönemidir. Yaklaşık olarak 18 ay ile 3 yaş arasında yaşanmakta olan bu değişiklik, yeni bir yatak alışverişine ebeveynleri sürüklüyor.  Yaş ve üstü için yatak seçimini ise dolgu malzemelerine göre oluşan yataklar için şu başlıklar altında inceleyebiliriz.

Sünger Yataklar

Fabrika ürünü olan yatakların en geleneksek olanı sünger yataklardır. Sünger yatakların ana malzemesi sünger plakalardır. Dolgu süngerinin yoğunluğu fazlalaştıkça yatağın sertlik ve dayanıklılık oranı da artmaktadır.

Yaylı Yataklar

Yaylı yataklar iki adet büyük metal çerçeve ile birbirine bağlı yaylardan oluşmaktadır. Yaylı yataklarda çelik dışında sünger, elyaf vb. dolgu katmanları bulunmaktadır. Destek vermek için kullanılan takozlar bulunmaktadır. Yatak piyasası içerisinde çok daha gelişmiş yataklar olsa da yatak çeşitleri içerisinde yaylı yataklar ekonomisi ile vazgeçilmezler arasından çıkmamaktadır.

Paket Yaylı Yataklar

Paket yaylı yatak sisteminde yaylı yatağa kıyas ile daha yumuşak bir yapı ve esnek bir yapıda çelik yaylar küçük paketler içerisine konulmuştur ve bu şekilde kullanılmaktadır. Bu sistem sayesinde vücut şekli daha fazla desteklenebilmektedir. Bunun ile birlikte her bir paket birbirinden bağımsız yaylanır. Bağımsız yaylanma sonucu uyku esnasında hareketlerin rahatsız etme seviyesi azalır.

Visco Yataklar

Yatak piyasası içerisinde gözden düşmeyen yataklar visco yataklardır. Visco yataklar aslında uzay teknolojisi kapsamında yapılmış diyebiliriz. Sebebi ise yatak üretimi için kullanılan malzeme NASA astronotlar yolcululukların da karşılaştığı basıncı azaltsın diye yapmıştır. Akıllı sünger ısı ile ve ağırlık ile çöker. Bu durumun sonunda vücut boşlukları dolar. Böylece omurga yapısının doğal eğriliği korunmuş olur. Yetişkinler için oldukça avantaj barındırsa da çocuklar için durum bu şekilde değildir. Gömülmesinden kaynaklı omurga gelişimini desteklememektedir. Bundan dolayı 3 yaşa kadar visco yatak önerilmez. Visco yatak yapımında viscoya ek olarak iç kısmında destek süngeri bulunmaktadır. Visco yataklarda çocuklar için diğer bir sorun ise kimyasal madde kullanımı söz konusudur. yatak üretimi esnasında kullanıldığı bilinen kimyasallar mevcuttur. Bu kimyasalların soluma yolu ile çocuklara zarar verme durumu vardır.  visco çok yeni bir teknoloji olduğundan dolayı tam anlamı ile bilgileri mevcut değildir. Zararlı olup olmadığı bilinmemekte bilimsel verisi bulunmamaktadır. Kalite aralığı oldukça geniştir.

Lateks Yataklar

Doğal lateks kauçuk ağacında bulunan öz sütten elde edilmekte olan köpüksü bir malzemedir. Piyasa içerisinde sentetik lateks yatak bulunmaktadır. Kalite açısından doğalların yerini tutmamaktadırlar. Doğal lateks yatakların en belirgin avantajı nefes alabilen bir ürün olduğundan dolayı hava akışı gerçekleştirmesidir. Bununla birlikte lateks yataklar uzun seneler boyunca kullanılabilmektedir. Viscodan farklı olarak yatağa gömülme durumu yoktur ve bu durumda omurga gelişini açısından önemli bir durumdur. Bu yatağa sahip olan bazı kullanıcılar terleme durumundan şikayet ediyorlar. Bunda da dikkat edilmesi gereken durum yatak kalitesi olmalıdır.

Organik Yataklar

Organik yatak kapsamına pamuk, bambu, yün, Hindistan cevizi lifi, deve tüyü, at kılı, tay tüyü gibi doğal malzeme doldurulması ile yapılan yataklar girmektedir. Bu yataklarda visco yatak gibi lateks yatak ya da paket yay yatak gibi destekleyici sistem kullanmaktadır. Organik yapısı olan organik yataklar nefes alabilen yapılara sahiptir. Yaz aylarında kullanan kişileri serin tutar. Kış aylarında ise durum tam tersine döner ve kışın sıcak tutmaktadır. Anti bakteriyel yapısı ile bakteri barındırmamaktadır. Bu durumda çocuk yatağı olarak bu yönden rahat bir şekilde tercih edilmesine olumlu bir etken olmaktadır. fakat dikkat edilmesi gereken bir husus var ki alerji olasılığı yün yataklarda dikkat edilmesi gereken özelliktir.

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır