Makaleler » Blog » Genç ve Bebek Odaları

Genç ve Bebek Odaları

Genç ve Bebek Odaları

Ebeveynlerin genç ve bebek odası seçerken bebeklere veya genç çocuklara fiziksel özellikleri ile birlikte pedagojik açıdan da katkı sağlayacak ürünleri tercih etmesi gerekir. Gençlerin veya bebeklerin odalarında vakitlerini doğru bir şekilde geçirmesi oldukça önemlidir. Bunun için seçim yapılırken ayrıca önem gösterilmesi gerekir.

• Bebekler Ne Zaman Odalarında Yatmalıdır?

Bebeklerin odalarında yatmaları fiziksel ve psikolojik açıdan gelişmesine katkı sağlar. Bu yüzden ebeveynler odadaki ürünleri seçerken çeşitli çalışmalar ile tasarlanıp, yapılan ve uzman kişiler tarafından incelenmesi sonucunda uygun görülen ürünleri almaları bebeklerin gelişimine daha fazla katkı sağlamasına yardımcı olur.

Ebeveynler çocuklarının sorumluluk sahibi olmasını ve kendi başlarına vakit geçirebilmelerini ister. Bunun içinde bebeklerin kendi odalarının olması büyük bir önem taşır. Anne ve baba ile bağın kuvvetlenmesi için bebeklerin 12 ay ? 18 ay arasında ebeveyn odasında bulunması, 18 aydan sonra ise kendi odasına çıkması gerekir. Kendi odasına çıkan çocuk odasının sorumluluğunu kendi üstüne alır ve kendini ebeveynleri gibi bir birey olarak görür.

• Gençlerin Neden Kendilerine Ait Odalarının Olması Gerekir?

Bağımsızlık duygusu içerisinde olan gençler özellikle ergenlikte iken odalarını kendi mahremiyeti olarak benimser ve odaya başkasının girmemesini, kendi düzeninin bozulmamasını ister. Bu süreçte bağımsızlığı ile birlikte duygusal olarak da geçişler yaşayan gençler odalarında tek başına olmayı kimse ile paylaşmamayı ister.

• Genç Ve Bebek Odası Dizayn Edilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebek odası yapılırken alınması gereken mobilyaların kaliteli malzemeden yapılmasına, hijyenik ürün olmasına ve sağlığı olumsuz yönde etki edecek ürünlerle kaplı olmamasına bakılması gerekir. Bunu yanı sıra renk seçiminde de karşıt renklerin tercih edilmesi ile bebeğin gelişimine katkı sağlanır.

Odalarda ferahlığın hâkim olması çocukların ya da gençlerin uykuya daha rahat dalmasına ve derslerine tam anlamıyla konsantre olmasına olumlu yönde etki eder. Bunun dışında gençler odalarını benimsemesi ile kendilerinde psikolojik olarak oluşan aitlik hissiyatını karşılamış olur.

Sonuç olarak bebeklerin ve gençlerin sağlıklı bir gelişimi için kendilerine ait genç ve bebek odası olması ve odalarındaki ürünlerin belirli koşulları sağlaması gerekir.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır